Zamknij

Premiera książki Jerzego Ziółkowskiego. AKTUALIZACJA

10:54, 22.12.2019 | Janusz Urbaniak
Skomentuj
REKLAMA

 

14 grudnia w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka odbyła się promocja książki historycznej Jerzego Ziółkowskiego „Pieniądz zastępczy Krotoszyna i powiatu Krotoszyńskiego 1914-1945”. Autor – obecnie mieszkaniec Ostrowa Wlkp. – jest z urodzenia krotoszynianinem, silnie związanym z miastem swojej młodości.

Spotkanie zorganizowane przez samego autora prowadziła dyrektor biblioteki publicznej, Ewa Bukowska. Wśród zaproszonych – na parterze byłego klasztoru – pojawili się: minister Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP (także ostrowianin), burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek czy burmistrz Zdun Tomasz Chudy. Starostwo Powiatowe reprezentował Przemysław Wójcik, naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.


Nie zabrakło przedstawicieli ostrowskiego środowiska historycznego – prezesa oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Jerzego Sówki, a także genealoga dr. Macieja Kowalczyka. Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej reprezentowali prezes Antoni Korsak, dr Józef Zdunek i Piotr Mikołajczyk. Byli także przedstawiciele wielu instytucji i  organizacji pozarządowych, szerokie grono przyjaciół autora i jego liczna rodzina.


Ponad sto osób mogło dowiedzieć się, w jakich okolicznościach powstawała licząca ponad 200 stron i świetnie udokumentowana książka. Mogło także przekonać się o dużym poczuciu humoru historyka, gdy opowiadał, w jaki sposób jego pasja wpłynęła na życie całej rodziny.
Jerzy Ziółkowski, który swoje opus vitae zadedykował swojej żonie Grażynie, na zakończenie przeczytał własnoręcznie napisany wiersz i zaprosił gości na poczęstunek. Wybrani otrzymali egzemplarz książki w prezencie. Był też czas na wspólna rozmowę z autorem czy na zdobycie autografu. Całość została starannie obfotografowana.


Na zakończenie warto zaznaczyć, że zarówno przeprowadzenie badań, jak i w pełni profesjonalne wydanie książki oraz wystawny poczęstunek sfinansował sam autor. Patronat medialny nad spotkaniem przyjęła na siebie Rzecz Krotoszyńska.

 

Dziękuję panu dr. Maciejowi Kowalczykowi za pomoc w odszukiwaniu materiałów i tłumaczenie ich z języka niemieckiego na polski. Podczas wielokrotnych pobytów w archiwach Kalisza, Poznania, Olsztyna i Warszawy wertowaliśmy wspólnie opasłe księgi w poszukiwaniu choćby najmniejszego śladu związanego z Krotoszynem, dzięki czemu książka zawiera wiele informacji nigdy nie publikowanych.
Zdjęcia zamieszczone w części katalogowej zostały wykonane w salonie fotograficznym pana  Krzysztofa Maleszki w Ostrowie oraz w jednym z najlepszych antykwariatów numizmatycznych w Polsce, który prowadzi w Warszawie pan Michał Niemczyk.

Jerzy Ziółkowski

 

(Janusz Urbaniak)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz