Zamknij

Znów zabrzmiały organy. Lato organowe w bazylice rozpoczęło się 19 lipca (FOTO)

15:58, 25.07.2020 | red.
Skomentuj
REKLAMA

 

– X Ogólnopolski Festiwal Muzyczny „Lato Organowe w Krotoszyńskiej Bazylice” uważam za otwarty – te słowa wypowiedziane przez dr Małgorzatę Zuchowicz usłyszeli melomani podczas koncertu inauguracyjnego, który odbył się w niedzielę, 19 lipca.

I tu warto dodać – słowa skierowane do publiczności, która dopisała, mimo że ciągle żyjemy w zagrożeniu epidemicznym. Przypominały o tym maseczki na twarzach słuchaczy witanych przez ks. Piotra Wróbla. Festiwal ma swoją renomę, ma także wypróbowaną, głównie miejscową publiczność, doceniającą walory muzyki poważnej.Wykonawcą pierwszego koncertu był 22-letni organista bułgarski – Dimitar Dimitrov, w ostatnim czasie kształcący się we wrocławskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem dra hab. Tomasza Głuchowskiego, inicjatora i dyrektora artystycznego festiwalu. Organizatorami cyklu są parafia św. Jana Chrzciciela oraz Krotoszyński Ośrodek Kultury przy wsparciu finansowym władz miasta oraz prywatnych sponsorów. Patronat medialny - "Rzecz Krotoszyńska".

Recenzja dr. hab. Tomasza Głuchowskiego

Podczas festiwalowego koncertu można było usłyszeć dzieła kompozytorów niemieckich, francuskich, holenderskich i węgierskich. Pierwsze dźwięki artysta przeznaczył na wirtuozowskie Preludium i fugę G-dur (BWV 541) Jana Sebastiana Bacha. Jak podkreśliła w słowie wprowadzającym dr Zuchowicz, na festiwalu nie mogłoby zabraknąć muzyki tego genialnego kompozytora.

Następnie wybrzmiały dźwięki I sonaty organowej f-moll op. 65 Feliksa Mendelssohna-Bartholdy. Dzięki omówieniu dzieła słuchacze mogli lepiej zorientować się w przebiegu muzycznym czteroczęściowego utworu, w którym wykonawca zaprezentował szerokie możliwości dynamiczne instrumentu oraz spore spektrum artykulacyjne, wyrazowe i frazowe. Pozostając w duchu niemieckiego romantyzmu, wykonał preludium chorałowe op. 65 Sigfrida Karg-Elerta na temat chorału „Nun danket Alle Gott” znanego w Polsce pod tytułem „Niech z serca płynie pieśń”.

Kolejnym utworem było Intermezzo z VI Symfonii organowej op. 42 Nr 2 Charlesa-Marie Widora. Pełne polotu oraz młodzieńczego wigoru i fantazji wykonanie wzbudziło gromki aplauz słuchaczy. Artysta doskonale zbudował napięcie muzyczne koncertu, gdyż zaraz po tym przeniósł słuchaczy w odmienny świat zadumy i melancholii wykonując „Madrygał” węgierskiego kompozytora  Dezső d’Antalffy-Zsirosa.

Całość koncertu dopełniła wirtuozowska Toccata na temat psalmu 146. Jana Zwarta, po której Dimitar Dimitrov pojawił się w prezbiterium kłaniając się słuchaczom.

 

[Fotografie: Parafia św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie oraz Jędrzej Głodas ("Rzecz Krotoszyńska")]

Dimitar Dimitov

Przy okazji informujemy, że drugi festiwalowy koncert odbędzie się w niedzielę, 9 sierpnia, godz. 18.45, w wykonaniu francuskich artystów: organistki Christine Métay-Segui oraz tenora Matthew Segui.Christine jest organistką kościoła Notre-Dame w Fontenay-le-Comte, mieście partnerskim Krotoszyna. W programie tym razem oprócz muzyki organowej znajdą się  m. in. utwory wokalne G.F. Haendla i Fr. Schuberta.

Karol Mróz (wystąpi w ostatniej edycji festiwalu), Tomasz Głuchowski, Dimitar Dimitrov i Małgorzata Zuchowicz

Trwa koncert. W głębi Tomasz Głuchowski

Artysta z Karolem Mrozem z Kalisza

Chwila na rozmowę z melomanką

 

 

(red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz