Zamknij

KOK ma pod górkę. Niełatwo działać w czasie pandemii

19:44, 15.11.2020 | Sebastian Pośpiech
Skomentuj
REKLAMA

Krotoszyński Ośrodek Kultury funkcjonuje w bardzo ograniczonym zakresie. Musiał też zrezygnować z imprezy z okazji 70-lecia istnienia.

Na listopad i grudzień KOK planował kilka wydarzeń. 15 listopada miał się być wystawiony spektakl pt. "Sztuka bez babci" w ramach cyklu Teatr Polska, jednakże wyemitowano go tylko online.

Mikołajkowy koncert również będzie do obejrzenia w sieci. - Wydarzenia nie zostały odwołane, lecz przenieśliśmy je do internetu - wyjaśnia Joanna Jarocka, dyrektorka ośrodka. Jak mówi, dom kultury zainwestuje w sprzęt do prowadzenia transmisji online, dzięki czemu jakość obrazu i dźwięku będzie lepsza.

Kino stoi

Dyrektorka szczególnie ubolewa nad całkowitym zamknięciem kina, bo sprzedaż biletów jest największą pozycją dochodową instytucji. Spadek obserwowany jest jednak już od wiosny, kiedy to najpierw odgórnie ograniczono liczbę widzów do 50, a później do 25 proc.

Instytucja jest w trakcie 25. Festiwalu Dziecięcego o Tematyce Ekologicznej. Udało się przeprowadzić część plastyczną. Jury oceniło już prace i wkrótce ogłosi wyniki. Nie wiadomo,  czy i ilu uczestników zgłosi się do występów artystycznych. - Jedyną możliwością jest dostarczenie nam nagranych przez uczestników filmików - mówi J. Jarocka. Dużą przeszkodę stanowi to, że uczniowie nie uczęszczają do szkół, a więc nie będą mieli okazji spotkać się, by nagrać wideo.

Tak się bronią

Pracownicy ośrodka kultury zostali podzieleni na dwa zespoły, aby w razie wykrycia zakażenia koronawirusem u jednego z nich na kwarantannę nie poszła cała kadra. Mimo braku zajęć (np. tanecznych), koncertów i występów artystycznych z udziałem publiczności trwają przygotowania do autorskiego spektaklu "Alicja czarów". Zajmuje się tym Zuzanna Kozina-Błauciak, założycielka i opiekunka grupy teatralnej Kokersi. - Projektuje i wykonuje maski dla aktorów - wyjaśnia Jarocka.

Jubileusz i inwestycja

W tym roku przypada 70. rocznica powołania w Krotoszynie ośrodka kultury. Na listopad zaplanowano uroczyste obchody tego jubileuszu. Impreza w kinie, w trakcie tradycyjnej gminnej inauguracji roku kulturalnego, została odwołana ze względu na pandemię. - Myślę, że kolejna okazja będzie przy następnej okrągłej rocznicy, na przykład za 5 lat - uważa dyr. Jarocka.

Jak już pisaliśmy, KOK otrzymał 2 mln 483 tys. zł dotacji unijnej na przebudowę wnętrza sali widowiskowej w swojej siedzibie. Najpierw trzeba zaktualizować kosztorys, bowiem obecny pochodzi z 2017 r. Następnie ruszą przygotowania do przetargu.

Zostanie on podzielony na części, gdyż do wykonania są nie tylko prace budowlane. Trzeba będzie też wyposażyć placówkę w sprzęt nagłaśniający i oświetleniowy oraz system Beacome, służący do powiadamiania mieszkańców (na smartfony poprzez technologię bluetooth) o organizowanych imprezach i zajęciach.

Zdaniem Jarockiej teraz jest dobry czas na pisanie projektów o dofinansowanie przedsięwzięć przez urząd marszałkowski i ministerstwo kultury. Pierwsza instytucja ogłosi je w grudniu, a resort w styczniu.

W przyszłym roku odbędą się dwa koncerty z cyklu Więc Wiec, na początku i na końcu letnich wakacji. Krotoszyn będzie też kolejny raz gościł artystów z całego świata na festiwalu sztuk ulicznych.

 

(Sebastian Pośpiech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%