Zamknij

Wspólna aktywność fizyczna - TAK. Ale nie mylmy sportowej euforii z zakochaniem

19:32, 13.02.2020 | ekr
Skomentuj PAP
REKLAMA

Badanie na reprezentatywnej losowej próbie 1000 Polaków w wieku 18-59 lat zostało przeprowadzone w dniach 13-14 stycznia 2020 r. przez Kantar. Wykazało ono, że aż trzy czwarte Polaków uważa, iż aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na relacje z partnerem.

- Na budowanie trwałych i pozytywnych relacji z partnerem wpływają nie tylko wyrażane uczucia w stosunku do partnera, generalne poczucie szczęścia w relacji czy seks, ale także, spędzanie czasu razem i wspólne podejmowanie nowych wyzwań. Aktywność fizyczna z pewnością może połączyć w sobie te dwa ostatnie elementy - komentuje seksuolog dr Robert Kowalczyk, cytowany w przesłanej PAP informacji prasowej nt. wyników badania.

Zdaniem neurobiologa dr. Pawła Boguszewskiego wspólne treningi z osobą, którą darzymy uczuciem mogą potęgować stan euforii i sprawiać, że będziemy czuć się lepiej niż uprawiając sport w pojedynkę.

- Gdy podejmujemy wspólną aktywność fizyczną, a zwłaszcza, gdy wykonujemy ćwiczenia synchronicznie, w naszym mózgu uruchamiają się systemy neuronów lustrzanych - grupy komórek nerwowych pozwalających nam rozumieć ruch, emocje i uczucia drugiej osoby. Ta synchronizacja może potęgować przyjemność, która rekompensuje spory wysiłek dla naszego mózgu związany z kontaktami międzyludzkimi -  tłumaczy specjalista cytowany w informacji prasowej.

Za sporty sprzyjające budowaniu relacji Polacy uważają treningi na siłowni, bieganie, spacery, pływanie, jazdę na rowerze oraz taniec.

Jak wynika z najnowszego sondażu, aż 91 proc. z nas uznaje, że aktywność fizyczna poprawia nie tylko nastrój, ale wpływa też pozytywnie na poczucie atrakcyjności. Kojarzy nam się bowiem intuicyjnie z tak pożądanymi cechami fizycznymi, jak zgrabna i wysportowana sylwetka, ale też z pozytywnymi cechami charakteru.

- Gdy widzimy osobę uprawiającą sport z góry zakładamy, że jest ona pewna siebie, systematyczna, towarzyska, otwarta na wyzwania, czy też bardziej sprawna seksualnie - to tak zwany "efekt halo". Te wszystkie cechy są utożsamiane z atrakcyjnością i naturalnie wzbudzają nasze zainteresowanie - wyjaśnia dr Kowalczyk.

Blisko połowa uczestników badania (47 proc.) ocenia, że uprawianie sportu zwiększa szanse na poznanie partnera. Zdecydowanie częściej z tym stwierdzeniem zgadzają się panowie (57 proc.), zwłaszcza w wieku 25-29 lat (54 proc.) oraz 50-59 lat (51 proc.). Podobny odsetek badanych (47 proc.) uważa, że klub fitness jest dobrym miejscem na ?miłość od pierwszego wejrzenia?

Zgodnie z teorią psychologii społecznej można to tłumaczyć m.in. tym, że naszą uwagę i sympatię zyskują osoby podobne do nas samych, kierujące się tymi samymi, pozytywnymi wartościami. Jeśli dbamy o zdrowie i jesteśmy aktywni fizycznie, to na siłowni mamy większą szansę poznania kogoś, kto ma podobne nawyki i dążenia.

Dr Kowalczyk przestrzega jednak, że warto uważać, by sportowej euforii nie pomylić z zakochaniem. - Gdy jesteśmy po treningu sportowym, znajdujemy się w stanie fizycznego pobudzenia - nasze serce bije szybciej, poprawia się krążenie i wydzielają się te same hormony, które pojawiają się w stanie zakochania. Jeśli w takiej sytuacji naszą uwagę zwróci przystojny mężczyzna czy atrakcyjna kobieta, zgodnie z teorią Schachtera, możemy podświadomie pomylić źródło naszego pobudzenia, przypisując je zamiast treningowi fizycznemu, napotkanej osobie - wyjaśnia seksuolog.

Badanie przeprowadzone przez Kantar jest walentynkową edycją badania MultiSport Index (regularnie przeprowadzonego badania nt. aktywności fizycznej Polaków) i zostało zrealizowane na zlecenie Benefit Systems. (PAP)

 

(ekr)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (3)

MarianMarian

0 1

Na Walentynki ładne dziewczynki
Porysowanie nieznośne minki
W Biedronce tak sobie zwykle
A w Dino rygorystycznie.
W Krotoszynie idzie dziewczyna
O kwiatek się dopomina
Lece po kwiatek mieć miła
Bo ładny widok przypominasz.
Widok dziewczyny ostoją życia
A to wynika, że szarość zanika
Polskie panie zachwyt dziś mają
Wino Martini pozwoli zaszaleć. 11:49, 14.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MarianMarian

0 1

Z tej czerwonej oceny wynika, że postawiła go osoba, która ciągle sama nie wie czego chce ale i też wychodzą jakieś ukryte romanse. Takie romanse są celowo reżyserowane, które mają doprowadzić do podłości inne osoby.Wynika również, że kto podły to już nigdy mądry nie będzie. 20:44, 14.02.2020


MarianMarian

0 1

Można by dodać taki też kontrowersyjny film telewizyjny pt.Rolnik szuka żony. Nigdy nie oglądam tego filmu. Można odnieść wrażenie, że scenariusz jest oparty na pewnych złośliwych osobach, które w takiej postaci chcą przybliżyć wyobrażenia pewnego życia kawalerskiego i panieńskiego. Jest to jakby przybliżenie moralności osoby czy osób oraz wyśmiewania się z nich czy i poniżania. 13:49, 15.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz