Zamknij

Zapach ukochanej osoby poprawia jakość snu

22:51, 16.02.2020 | ekr
Skomentuj PAP
REKLAMA

Podczas eksperymentów badacze wykazali, że osoby śpiące na koszulce przesiąkniętej zapachem partnera, rzadziej wiercą się w ciągu nocy i deklarują lepsze samopoczucie następnego dnia.

Badanie opublikowano na łamach czasopisma "Psychological Science".

Specjaliści dawali ochotnikom po dwie koszulki - jedną czystą lub noszoną przez obcą osobę, a drugą noszoną przez romantycznego partnera badanych, proszonego o powstrzymanie się przez dobę od używania perfumowanych kosmetyków, np. dezodorantów, picia, palenia, ćwiczenia oraz jedzenia potraw mogących wpływać na naturalny zapach ciała.

Z każdą koszulką, która służyła im za poszewkę na poduszkę, uczestnicy spędzali po dwie noce. Nie wiedzieli, która z nich była wcześniej noszona przez partnera. Rankiem badani wypełniali ankietę dotyczącą jakości snu. Z kolei aktygrafy (mierniki ruchu), które nosili, dokonywały obiektywnych pomiarów przebiegu nocy.

Okazało się, że osoby, które były przekonane, że śpią na koszulce noszonej przez partnera, czuły się następnego dnia bardziej wypoczęte. Obiektywne dane pokazały, że rzeczywiście noce, podczas których następowała ekspozycja na zapach partnera, charakteryzowały się dla badanych lepszą jakością snu. W czasie tych nocy uczestnicy rzadziej się wiercili i zmieniali pozycje.

- Wyniki naszego badania dostarczają dowodu na to, że sam zapach partnera wystarcza, by poprawić wydajność snu. Nasi uczestnicy doświadczyli poprawy wydajności snu przeciętnie o ponad dwa procent. To podobna wielkość efektu, jaką uzyskuje się poprzez przyjmowanie doustnych suplementów melatoniny - stosowanych często jako środki nasenne - komentuje koordynatorka badania doktorantka Marlise Hofer.

Badacze uważają, że zapach partnera - podobnie jak jego fizyczna obecność - zapewnia poczucie bezpieczeństwa, uspokaja i pomaga się odprężyć, dlatego w konsekwencji poprawia jakość nocnego wypoczynku.

Teraz naukowcy chcą sprawdzić, czy podobny efekt wywiera zapach rodziców na sen dzieci.

Więcej informacji na temat badania pod adresem: https://www.psychologicalscience.org/news/releases/2020-02-romance-scent-sleep.html lub https://news.ubc.ca/2020/02/13/smelling-your-lovers-shirt-could-improve-your-sleep/. (PAP)

 

(ekr)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (7)

MarianMarian

0 4

Ogólnie to najlepsza jest piosenka pt.Mydełko Fa i się dobrze śpi a Panie nawet do 24 godzin.
Siabada, siabada, ty i ja,
Mydełko Fa
Siabada, ty i ja, ty i ja,
Mydełko Fa 09:54, 17.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarianMarian

0 4

Czerwona ocena i jak to łatwo być frajerem, który pisać nie potrafi. Wyszydzanie się z komentarzy jest bluźnierstwem,cynizmem i parszywym śmiechem. 15:24, 17.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarianMarian

0 1

Przeglądając szereg stron internetowych i wynika, że za czerwonymi ocenami kryje się internetowy - tchórz. 09:35, 18.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarianMarian

0 1

Nasuwa się pewna myśl - czy w Krotoszynie są zdrady małżeńskie na zlecenie. Można by to ująć w taki sposób, że takie podchody się czyni a żeby komuś zaszkodzić i zrujnować dobytek. Na takich wymuszanych zdradach dobrze się ma prawo, które sugeruje,że rozwód to nic takiego - nie czynić zła które tobie nie miłe. 17:48, 21.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MarianMarian

0 1

Tak to się trzyma z czerwoną oceną ( trzy czerwoniaki ) i czy to śmieszy czy może cieszy.
Słuchając dzisiejszej telewizyjnej mszy św. KUL z Lublina. Szanujmy nieprzyjaciół tak wynika z kazania. Nadmieniono o Kardynale Stefanie Wyszyńskim. który 25 września 1953 został zatrzymamy i przebywał w miejscach odosobnienia do 26 października 1956. Na wieść o śmierci Bieruta, który był wrogiem Kościoła to odprawił przebaczającą msze św. i wynika, że przebywał jeszcze w odosobnieniu.Nawiązano do tragicznych wydarzeń w Watykanie gdzie w maju roku 1981 dokonano zamach na Jana Pawła drugiego, który również przebaczał.
!
Śmierć Bolesława Bieruta rok 1956 to jak chodziłem do szkoły podstawowej w Borku Wlkp.to pogrzeb był transmitowany przez głośniki szkolne i każdy uczeń musiał tego słuchać. Następnie trzeba było pisać klasówkę i posypały się dwóje. Takie boreckie szkolne dwóje do dziś są szantażem. Szkoła borecka i całe miasto Borek Wlkp.w latach komunizmu było zgryzotą na nieobliczalną skale.
Jak jest obecnie to ustrój demokratyczny coś na pewno zmienił ale jak to się czasami wyraża, że stare to i jare.
!
Internet i to forum i ile jest niefortunnych komentarzy i celowo poniżających ocen. Szanujmy nieprzyjaciół tego forum tak by wynikało z dzisiejszej mszy św. Wzajemne zrozumienie nie niszczy człowieka a życie staje się lepsze. 16:36, 23.02.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MarianMarian

0 0

Może dodam,że najbardziej rygorystycznym nauczycielem w Borku Wlkp. w latach 1950 i dalszych była Pani na O,która uczyła języka rosyjskiego i nie tylko.Często podróżowała do Francji. 09:25, 24.02.2020


MarianMarian

0 0

Te następne czerwone oceny mogą być powiązaniem z ALERT RCB na dzień 23/24.02. Takie wiadomości zostały przesłane na telefony komórkowe. Pogoda może mieć wpływ na osoby którym krzywdy nie są obce. 04:14, 24.02.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA