Zamknij

O której godzinie najlepiej wypić kawę? Wcale nie po przebudzeniu

16:04, 26.05.2020 | mdn
Skomentuj PAP
REKLAMA

Picie porannej kawy może wydawać się najlepszym momentem na zwiększenie energii, ale badania sugerują, że poranna kawa niekoniecznie daje chęć do działania. "Odkryliśmy, że dzięki naszemu algorytmowi określającemu, kiedy i ile kofeiny należy spożyć, możemy poprawić czujność nawet o 64 proc., jednocześnie spożywając taką samą całkowitą ilość kofeiny" - zauważył badacz Jaques Reifman.

Kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Niektórym trudno wyobrazić sobie poranek bez aromatu porannej kawy, jednak sięganie po nią tuż po przebudzeniu nie jest najlepszym pomysłem.

Według badań najlepszy czas na wypicie kawy wypada między godz. 9.30 a 11.30 oraz między godz. 13.30 a 17.00.

Dietetyk Anar Allidina dodaje, że z ich wiedzy wynika, że picie kawy wcześnie rano może szybko prowadzić do poczucia wyczerpania. "Uważa się, że połączenie kofeiny i wysokiego poziomu kortyzolu, a rano (między 8.00 a 9.00) jest go w organizmie najwięcej, może doprowadzić do szybkiego wyczerpania. Kofeina przestanie przecież działać, a poziom kortyzolu spadnie" - wyjaśnia.

Podkreśla również, że istotna jest nasza wrażliwość na kofeinę. Według zaleceń dziennie warto spożywać nie więcej niż 400 mg kofeiny. "Niektórzy z nas są bardziej wrażliwi na kofeinę niż inni i dobrym pomysłem jest unikanie kofeiny do sześciu godzin przed snem, aby zapewnić spokojny sen - powiedziała Allidina. "Staraj się unikać picia kawy po 15.00" - sugeruje.

"Pobudzające działanie kofeiny trwa 3-5 godzin, a w zależności od indywidualnych różnic około połowa spożywanej kofeiny pozostaje w organizmie po 5 godzinach. Zatem spożywanie kawy zbyt późno może powodować problemy ze snem. Oprócz tego kofeina może zwiększać lęk u niektórych osób. Dlatego jeśli odczuwamy takie dolegliwości, lepiej zmniejszyć lub całkowicie zrezygnować z picia kawy, na rzecz zielonej herbaty, która dodatkowo zawiera l-teaninę o uspokajającym i relaksującym działaniu - konkluduje dietetyk Gavin Van De Walle. (PAP Life)

 

(mdn)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz