Paweł Władysław Płócienniczak
Krotoszynianin.
Był współzałożycielem Dyskusyjnego Klubu Filmowego im. Z. Kałużyńskiego i jego wieloletnim animatorem.
Współtworzył Jazz Klub „Remiza” w Krotoszynie. Był założycielem i członkiem Osobnej Grupy Literackiej „Poboki”.
Prowadził jedyną radiową rozgłośnię zakładową w Krotoszynie dla WSM Krotoszyn, a za audycje tam zrealizowane zdobywał nagrody na ogólnopolskich konkursach m.in. w Polskim Radiu za audycję o Powstaniu Wielkopolskim.
Jako pisarz i poeta debiutował w prasie wielkopolskiej w roku 1982. Pierwsza książka „Sezon na peryferiach” ukazała się w 2005 roku i zawierała oprócz wierszy także teksty piosenek i aforyzmy.
Jako autor tekstów wydał wspólnie z założonym przez siebie zespołem „Reising Band” płytę pod tytułem „Z tego miasta”. Współpracował z zespołami muzycznymi: „Skippers”, „Acoustic Flame”, „Infinitum Cantamus”.
W 2007 roku został nominowany do tytułu „Krotoszynianina Roku”.
Współpracował jako korespondent terenowy z TVP Poznań.
Wydana w 2010 roku w Krakowie, w Wydawnictwie Miniatura książka zatytułowana „Okno z widokiem na smutek” zawierała także ilustracje fotograficzne autora i była przez niego zaprojektowana plastycznie.
Będąc publicystą tygodnika Rzecz Krotoszyńska”, napisał wiele artykułów z zakresu kultury i historii, m.in. cykl poświęcony zapomnianym krotoszynianom, m.in. o Melittcie von Stauffenberg, Władysławie Rybakowskim, Isidorze Klischu i Teodorze Kulaku.
Jako fotografik był uczestnikiem i autorem kilku wystaw, między innymi autorskich wystaw o rodzinnym Krotoszynie oraz wypraw żeglarskich dookoła Bałtyku, na Korsykę i Sycylię, jest laureatem kilku konkursów. Jego fotografie reporterskie i ilustracje ukazują się w prasie lokalnej, regionalnej i zagranicznej.
W 2011 roku ukazała się książka czterech poetów z Krotoszyna, pod tytułem „Nowa Kwadryga”, której był pomysłodawcą, współautorem, redaktorem i autorem fotografii i szaty graficznej.
W 2011 roku decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymał honorowy tytuł „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
W 2015 roku otrzymuje nagrodę Starosty Krotoszyńskiego „Krotoszyński Dąb” w dziedzinie kultury.
Jest autorem okładek, fotografii i projektów graficznych kilku książek z dziedziny literatury i historii.
Wystąpił i współpracował przy produkcji filmu „Przesyłka. Sendung”, został także lektorem w polskiej wersji filmu dokumentalnego o Krotoszynie pt. „Klucze”.
Obecnie jest etatowym pracownikiem Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury.
Jest członkiem Związku Literatów Polskich.
1 0
Serdecznie gratuluję. To miłe, że jesteś. Brawo!
0 1
Wszystko i nic. Nierób.