Zamknij

Bez ważnego powodu nie wyjdziesz z domu. Będzie cię sprawdzać policja

19:21, 24.03.2020 | agzi
REKLAMA
Skomentuj

O nowych ograniczeniach poinformowali na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski. Szczegóły mają być znane po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw rozporządzenia w tej sprawie.

Do 11 kwietnia nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenia te nie dotyczą: dojazdu do pracy, wolontariatu, załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (np. niezbędnych zakupy, wykupienia lekarstw, opieki na bliskimi, wyprowadzenia psa), przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób, choć nie dotyczy to rodzin. Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań, chyba że z najbliższymi.

 - Ograniczamy liczbę osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych, w mszach św.  do pięciu osób, nie licząc oczywiście, osób sprawujących te obrzędy, kapłanów, albo osób, które uczestniczą np. w pogrzebie, czyli osób zatrudnionych w zakładach pogrzebowych - powiedział Szumowski.

Umiarkowane ograniczenie kontaktów międzyludzkich może prowadzić do przesunięcia fali zachorowań. - Jeśli nie ograniczymy tych kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy ludzkich żyć - stwierdził.

Ograniczony zostaje transport publiczny. - Tylko miejsca siedzące dzielone przez dwa: w tramwaju, autobusie czy innych środkach komunikacji publicznej nie może być tłoku, musi być dystans. Ale przede wszystkim: zostawmy te środki komunikacji publicznej dla osób, które muszą udać się do swojej firmy - powiedział premier Morawiecki.

Jak poinformował, zgodność zachowania Polaków z nowym rozporządzeniem kontrolować będzie policja. "Na bieżąco policja będzie oceniać działania, czy jest to pójście na plac w celu spotkania towarzyskiego, czy to jest zgromadzenie się na placu zabaw z dziećmi - takie działania są niedopuszczalne, one narażą nas wszystkich, życie naszych najbliższych, ale też życie służb na zagrożenie - podkreślił.

Wobec osób, które nie zastosują się do obostrzeń, możliwa jest kara od mandatu po 5 tys. zł.

Ograniczane jest funkcjonowanie sądów i urzędów państwowych. Właściciele firm i wszyscy, którzy odpowiadają za organizację pracy w firmach, są zobowiązani do wdrażania rozwiązań pracy zdalnej.

Szef rządu poinformował, że poza wprowadzanymi obecnie obostrzeniami nadal obowiązują wszystkie dotychczasowe ograniczenia dotyczące m.in. funkcjonowania galerii handlowych, miejsc rozrywki, restauracji czy pubów.

 

(agzi)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (2)

Nie wprowadzajcie zaNie wprowadzajcie za

0 1

Można wyjść na spacer z rodziną. Jest zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób. Ale to nie dotyczy rodziny!!! 09:56, 25.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Redakcja portaluRedakcja portalu

0 0

I tak piszemy w tekście. Wiec nie rozumiemy tej uwagi.... 13:38, 25.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© rzeczkrotoszynska.pl | Prawa zastrzeżone