Nie odbędzie się w tym roku słynna w całym regionie wystawa zwierząt, rękodzieła i produktów rolnych w Benicach. Nowy sołtys nie chce jej kontynuować.
Imprezę w 2007 r. wymyślił Jan Zych, były sołtys wsi i były radny gminny. Przez te kilkanaście lat lipcowe wydarzenie rozrosło się dzięki zaangażowaniu wielu osób.
Zeszłoroczna wystawa zwierząt w Benicach również ściągnęła tysiące osób nie tylko z naszego powiatu. Przez te lata oprócz wystawców zwierząt, małych hodowców, właścicieli zwierząt domowych, były też stoiska z produktami regionalnymi (np. miody, sery itp.), a rolnicy przyjeżdżali swoimi pojazdami i maszynami rolniczymi.
Mieszkańcy wsi, Krotoszyna i innych miast chętnie odwiedzali imprezę, dzieci oglądały krowy, króliki, ptaki itp.
Tradycją i magnesem dla wielu był występ zespołu discopolowego. Pojawiły się gwiazdy tego gatunku, jak Bayer Full, Power Play, Piękni i Młodzi czy Weekend, a w 2023 r. na scenie wystąpił również znany zespół After Party.
Pomysłodawca imprezy przegrał tegoroczne wybory sołeckie i nie chce kontynuować imprezy. – Ubolewam nad tym faktem. Niestety, jest to już koniec wystawy w Benicach – powiedział „Rzeczy Krotoszyńskiej” Jan Zych.
Nowy sołtys Łukasz Szpurtacz wspólnie z radą sołecką także postanowili nie organizować w tym roku wystawy.
Impreza z roku na rok miała wsparcie coraz większej rzeszy osób i instytucji, zapraszano na nią także przedstawicieli różnych opcji politycznych. Byli na niej widywani samorządowcy czy parlamentarzyści. Od kilku lat jej organizację wspierał finansowo m.in samorząd województwa wielkopolskiego. Jednym z gości był wicemarszałek Krzysztof Grabowski, który nie ukrywał podziwu dla wysiłku organizacyjnego Jana Zycha.
Wydarzenie wykraczało swym zasięgiem poza gminę i powiat.
Jest jeszcze jeden problem. Jak dowiedzieliśmy się, na występ na benickiej imprezie zakontraktowano gwiazdę discopolo, zespół MIG. Urząd Miejski w Krotoszynie zlecił to zadanie Krotoszyńskiemu Ośrodkowi Kultury, który na początku roku wykonał dyspozycję poprzednich władz lokalnych. Kontrakt opiewa na 30 tys. zł.
Koncert nie dojdzie do skutku w tym terminie. Zespołowi trzeba będzie jednak zapłacić. Choć, jak słyszeliśmy, szukano możliwości zorganizowania koncertu MIG-u w innym miejscu i czasie.
Wiceburmistrz Cezary Grenda stwierdził w rozmowie z „Rzeczą Krotoszyńską”, że za tę sprawę musi wziąć odpowiedzialność kierownictwo KOK-u. – A my nie chcemy komentować decyzji naszych poprzedników – stwierdził Grenda.
Joanna Jarocka, szefowa tej instytucji, przebywa na krótkim urlopie, nie znamy więc jej stanowiska w tej sprawie.
Prezes11:40, 22.07.2024
Szkoda wielka
Jaro12:28, 22.07.2024
W końcu ha ha...Ale dobrze, że doczekaliśmy się zakończenia tego typu imprezy. A Dyrektorka cóż-niech zwraca pieniądze ze swojego uposażenia. Kolejny niewypał z udziałem KOK-u...Może też nowa władza się temu przyglądnie. Jakiś audyt? A jak tam sprawy pracownicze? Stosunki międzyludzkie?
jaro216:07, 22.07.2024
stosunki miedzyludzkie w koku takie same jak w urzedzie
Asteliks08:16, 23.07.2024
Najlepiej siedzieć w domu I nic nierobic ,jak dla mnie fajna impreza no może jedynie że disco polo mi nieodpowiadlo
Finansista15:25, 22.07.2024
Koszty koszty koszty... wszystko kosztuje nie ma darmowych obiadów.. Wszystko drogie , płace rosną, brak tanich kredytów. Niech pakują kasę w drogi i chodniki, gdzie obwodnica? Koźmin w przyszłym roku będzie miał a Krotoszyn ? Gdzie nowe miejsca pracy ? Gdzie nowi inwestorzy z nieruchomościami ? Czy doczekamy się połączeń kolejowych do Poznania w normalnych godzinach przedpoludniowych oraz dalekobieznych InterCity nie wliczając tych do Wrocławia?
mlody16:08, 22.07.2024
W końcu koniec!
Americano08:12, 23.07.2024
Najlepiej siedzieć w domu i pisać komentarze jaki ten świat jest zły!!! Dla mnie spoko impreza i mam nadzieję że za rok będzie!!! A ty mlody siedź sobie przed tv i oglądaj tvp
Jan16:19, 22.07.2024
Sołtysa benic na widły i do gnoju. Nowy cwaniak że wsi
Karol Czapracki 16:27, 22.07.2024
Jestem rolnikiem, ale wbrew stereotypom nie znoszę disco polo. Wielka szkoda jednak tej niezwykłej imprezy, która przyciągała tysiące gości z całego regionu, którzy na dowód tego, że im się podobało, co roku przybywali w coraz to większej liczbie. W demokratycznych wyborach pan Zych przepadł, a nie znalazł się nikt z podobną pasją, aby kontynuować największą imprezę w okolicy. Widać, że dotychczasowy sponsor, czyli Urząd Miasta i Gminy w Krotoszynie odciął się od tej inicjatywy. Wprawdzie wydał rozkaz KOK-wi, żeby zakontraktował kapelę, ale kiedy impreza upadła, vice burmistrz Grenda umywa ręce i za swoje decyzje (vide ciągłość władzy) każe płacić podległej placówce. To zwykła spychologia, brak odpowiedzialności. Ciekawe czy nowi urzędnicy podjęli jakieś rozmowy z sołectwem w Benicach o możliwości kontynuowania tego niezwykłego wydarzenia. Raczej nie, bo to, co podoba się kilku tysiącom mieszkańcom gminy, nie jest w guście nowych urzędników, pewnie wynika to z uczulenia na PSL i chłopstwo w ogóle.
staszek z D.16:45, 22.07.2024
wreszcie koniec
Americanoo08:14, 23.07.2024
Najlepiej siedzieć w domu i pisać komentarze i nic nie robic Dla mnie spoko impreza i mam nadzieję że za rok będzie!!! A ty Stasiek siedź sobie przed tv i oglądaj tvp
Tedi6908:08, 23.07.2024
Szkoda bo fajna impreza wystawa zwierząt atrakcje dla dzieci , mogła być bez disco polo wtedy koszty niższe i tak nie lubię disco polo ale impreza była okey jestem za tym by za rok była ta impreza ale bez disco polo !!!
Miastowy 18:37, 23.07.2024
Bo to się nie opłaca,jak bamber z tego kasy nie ma to tego nie robi.
Jan14:52, 24.07.2024
Sołtysa na taczkę i w pole. Wybrali jelopa to teraz mają.. przyjdzie zasypać benice. Ludzie obudźcie się i zmieńcie tego durnego sołtysa,bo się nienadaje
Junek21:12, 24.07.2024
Mariana dac na soltysa
Olo16:22, 25.07.2024
To jest śmieć a nie soltys
Olo21:20, 25.07.2024
Szpurtacz to kolega Tuska,więc niema się co dziwic
Andrzej17:42, 26.07.2024
Takie imprezy są potrzebne dla mieszkańców. Co innego lepiej łączy pokolenia jak nie wspólna zabawa? Do Benic zjeżdżała cała okolica - zarówno wieś jak i miasto. Kto zapytał uczestników o zdanie? Widocznie SIO słuchało głosów mieszkańców tylko przed wyborami jak potrzebowali właśnie GŁOSÓW. Teraz zwala winę na jednostki podległe - pozostałości PSLu - które SIO próbuje tak tępić. Imprezy zawsze planowane są z wyprzedzeniem. Mleko się wylało. Miasto powinno pomóc je powycierać, a nie umywać ręce jak Piłat. Może zorganizować w tym terminie inną imprezę, w innym miejscu skoro władze Benic jej tam nie chcą? Benice wypięły się na wszystkich i ktoś będzie musiał za to zapłacić.
Pela20:46, 26.07.2024
i bardzo dobrze ze nie ma tej imprezy szkoda zwierząt w ten upał
Olo13:19, 27.07.2024
Nie bredz głupot m
Olo13:20, 27.07.2024
Jesteś matołek jak tusk
Marian21:28, 28.07.2024
Jasne, w swojej zagrodzie mają klimatyzacje
6 1
No szkoda fajna impreza była, aby co mi w niej nieodpowiadalo to disco polo, a tak impreza okey