Polska inwestuje miliard złotych w nowoczesne liczniki energii elektrycznej, które mają ułatwić zarządzanie zużyciem prądu i poprawić efektywność energetyczną. Ponad 600 milionów złotych już przekazano na ten cel, a projekt ma objąć prawie pół miliona liczników zdalnego odczytu do 2026 roku.
Polska szykuje się na rewolucję w zarządzaniu energią elektryczną.
Dzięki funduszom z Funduszu Modernizacyjnego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej już przekazał ponad 600 milionów złotych na zakup inteligentnych liczników energii.
Projekt ma na celu ułatwienie kontroli zużycia prądu i poprawę funkcjonowania krajowej sieci energetycznej.
W ramach programu, którego budżet wynosi miliard złotych, podpisano już umowy na zakup prawie 436 tysięcy liczników zdalnego odczytu oraz ponad 23 tysięcy modemów komunikacji zastępczej.
Energa Operator, która jest jednym z głównych beneficjentów tego projektu, zawarła właśnie drugą umowę, opiewającą na kilkaset milionów złotych. Pierwsza umowa, przyjęta w 2023 roku, wynosiła niespełna 65 milionów złotych.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że do tej pory przekazano już ponad 600 milionów złotych na realizację tego programu. Wśród innych beneficjentów znalazły się także Enea Operator, Tauron Dystrybucja i PGE Dystrybucja.
Inteligentne liczniki energii oferują wiele korzyści dla gospodarstw domowych. Dzięki pomiarom w czasie rzeczywistym, ryzyko błędów odczytowych zostaje zminimalizowane, a dane zbierane zdalnie umożliwiają lepsze zarządzanie siecią energetyczną.
Klienci, którzy mają zainstalowane nowoczesne liczniki, będą mogli korzystać z dynamicznych taryf na prąd, co może przekładać się na oszczędności.
Nowelizacja Prawa energetycznego nakłada na spółki dystrybucyjne obowiązek wyposażenia 100 proc. odbiorców końcowych w zdalne liczniki do 2031 roku. Już teraz unijne przepisy wymagają, aby do 2028 roku 80 proc. odbiorców było wyposażonych w takie urządzenia.
Finansowanie wymiany liczników pochodzi z Funduszu Modernizacyjnego, który jest zasilany ze sprzedaży 4,5 proc. uprawnień do emisji CO2 w ramach unijnego systemu handlu emisjami. Szacuje się, że w latach 2021-2030 do Polski trafi około 60 miliardów złotych w ramach tego funduszu, co przyczyni się do modernizacji infrastruktury energetycznej w kraju.
Realizacja tego programu ma nie tylko poprawić efektywność energetyczną, ale także przyczynić się do ochrony środowiska, co jest jednym z priorytetów zarówno dla Polski, jak i Unii Europejskiej.
Krotosz 20:32, 29.08.2024
Nam to nic nie ułatwi nie zmniejszy kosztów wręcz przeciwnie my za to zaplacimy
Krotoszynian BC15:13, 30.08.2024
Taki licznik szpieg jak to nazywają niektórzy internauci to super urządzenie.
Ale szpieg ukryty jak licznik ( a mam taki ) a szpieg w postaci osoby to pewna różnica.
Kto w Krotoszynie czy okolicy szpieguje i roznosi zmyślone bzdury. A może kominiarz czy może licznikowy od wody jak i również dostawca pieczywa albo listonosz. Coś w tym siedzi i trzeba ich zweryfikować i uświadomić, że nie należy być osobą utrudniające życie obywatela.
X-Men 16:17, 30.08.2024
Marian słowo obywatel było używane za komuny
Krotoszynian BC16:31, 30.08.2024
Konstytucja RP honoruje znaczenie - obywatel.
0 0
Ale najgorszym zjawiskiem jest w domu czy w mieszkaniu nieoczekiwana Policji Krotoszyna z nieuzasadnionego donosu . Dlaczego Policja jest taka desperacka - czyli nieobliczalna w działaniu.
Tak było w roku 2020, że nieobliczalność Policji to zło, którego nie daje się wybaczyć. A końcowe tego skutki to wywiezienia do szpitala psychiatrycznego z pomącą Policji i karetki P.R o zaostrzonym rygorze na dwa miesiące do Milicza.
Mimo, że upłynęło już nieco czasu od takiego działania to trudne jest a żeby takie działanie wybaczyć.
Takie działania donosu i działania Policji trzeba potępiać a nie wynagradzać bo takie działania mogą się powtarzać. A prześladowanie z takiego pobytu w gehennie jak Milicz do obecnego czasu ( a tak wykazuje to forum) jest powodem do poniżania i publicznego wyśmiewania a co gorsze to zmuszanie przez internet tego forum do ponownego umieszczenia takiej osoby w takim psychiatrycznym szpitalu.
0 0
Należy dodać desperacka Policja w Krotoszynie ma miejsce od roku 1945 i tak jest do obecnego czasu
A żeby wilk był syty a owca cała to należy te Policję zlikwidować lub zmienić jest ukierunkowanie..Policja w Polsce wyszła z tak zwanego swego zakwaterowania i czyni co jej do głowy przyjdzie i cieszy się tym co to nie jak jestem bo pistolet to straszydło na obywatela RP.
Komentarz wymuszony.