Zamknij

Mandaty i kary ostro w górę! Zobacz, ile można dostać za najcięższe przewinienie

09:20, 14.07.2021 | M.O. / PAP
Skomentuj fot. PAP
REKLAMA

Rząd szykuje bat na kierowców. Wysokość składki OC uzależniona od liczby punktów karnych, kasowanie punktów po upływie 2 lat, a także zaostrzenie kar m.in. w przypadku prowadzenia auta po pijanemu - to tylko niektóre założenia zmian, które przyjęła rada ministrów.

- Zmiany pozwolą na skuteczniejszą walkę z niebezpiecznymi kierowcami na drodze m.in. poprzez zaostrzenie kar dla sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych - zapewniła KPRM.

Założenia zmian zostały przedłożone przez ministra infrastruktury.

Najważniejsze rozwiązania zaproponowane przez rząd umożliwiają nakładanie przez organy kontroli ruchu drogowego i orzekania przez sądy wyższych kar pieniężnych za szczególnie niebezpieczne wkroczenia.

Podwyższono dolną granicę wymiaru kar grzywny za zachowania, które zostały uznane za najbardziej niebezpieczne m.in. naruszaniu praw osób pieszych, niestosowanie się do znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej, naruszaniu dopuszczalnych prędkości jazdy.

Podwyższono także maksymalną wysokość grzywny z 5 tys. zł do 30 tys. zł w przypadku wykroczeń drogowych oraz podwyższono maksymalną wysokość grzywny do 3,5 tys. zł w postępowaniu mandatowym.

Podwyższono również mandat karny w wysokości do 5 tys. zł za przekroczenie dopuszczalnej prędkość jazdy o ponad 30 km/h, natomiast w przypadku recydywy grzywna mandatu będzie wynosiła od 3 tys. zł do 5 tys. zł.

Wpływy z grzywien będą przekazywane do Krajowego Funduszu Drogowego.

Kierunkowo uzgodniono zmiany w zakresie orzekania przez sądy wyższych kar pozbawienia wolności przez kierowców prowadzących po pijanemu. Zaostrzenie kar będzie dotyczyć "prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, przestępstw drogowych, popełnionych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości po raz kolejny".

Umożliwione ma być też orzeczenie renty dla ofiary wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę bezpośrednio w postępowaniu karnym. Przyznanie renty przez sąd będzie miało miejsce z urzędu, bez jakiegokolwiek wniosku osoby uprawnionej lub prokuratora.

Zaproponowano wprowadzenie instytucji czasowego niedopuszczenia do ruchu pojazdu, jeśli kierowała nim osoba nie posiadająca wymaganego uprawnienia. Czasowe niedopuszczeniu pojazdu do ruchu ma wynosić trzy miesiące.

Miałby się także zmienić system dotyczący punktów karnych. Będą one kasowane dopiero po upływie 2 lat.

Za naruszenie przepisów ruchu drogowego kierowca będzie mógł dostać nawet 15 punktów karnych, obecnie maksymalna liczba punktów za niektóre wykroczenia to 10. Zniesione zostaną też szkolenia, po odbyciu których liczba punktów kierowcy ulega zmniejszeniu.

Uzależniona od liczby punktów karnych ma być wysokość składki OC. Firmy ubezpieczeniowe będą miały wgląd do systemu CEPiK i dzięki temu będą mogły dostosować stawek ubezpieczenia do historii wykroczeń kierowcy oraz otrzymanych przez niego punktów karnych.

- Projekt ustawy zostanie przyjęty przez Radę Ministrów po dokonaniu korekt legislacyjnych wynikających z przebiegu dyskusji na Radzie Ministrów oraz finalnych uzgodnień między ministrem infrastruktury i ministrem sprawiedliwości w zakresie zmian w kodeksie karnym - dodano.

(M.O. / PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

Marian J.Marian J.

4 3

Policyjne prowokacje i to najbardziej jest w polskim życiu wśród kierowców dokuczliwe. Na podstawie Krotoszyna to na siłę się wmusza picie alkoholu a nawet daje polecenie kierowcy - teraz jedź samochodem. W Polsce nie szanuje się człowieka tylko jak tylko się da to po dupie się kopie. Takie kopanie po dupie jest najlepszym sposobem a żeby poniżać czy obrażać a następnie z tego głośno się śmiać. Będzie szacunek naszej polskiej władzy do człowieka to i zmieni się życie na lepsze - jak lepsze życie to i alkoholu też będzie mniej. Tak ta sprawa się przedstawia - szanuj władzo autorytet ludzkiej godności. 10:43, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

X-Men X-Men

4 2

Jestem za tym aby wreszcie OC było zależne od punktów karnych No i tak samo kary wyższe za jazdę pod wpływem alkoholu i innych środków
12:17, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wiarawiara

3 1

a ja jestem za tym ze by wobec prawa wszyscy byli równo traktowani 17:27, 14.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BogBog

1 2

Tylko ja Marian j mogę powiedzieć że jesteś burakiem przez duże B 04:33, 15.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Marian J.Marian J.

0 1

Władze Krotoszyna czy to Policja czy urzędy stosują metody ( większości ) bezwzględności ) wobec swoich mieszkańców. Taki horror to jest od poprzedniego wieku i takie metody stwarzają ludzkie zgryzoty i nienawiść społeczną. Tak wynika z tego forum, które zamiast pomagać to sieje złość, nienawiść, utraty zdrowia czy i nawet doprowadzając do śmierci. Władze Krotoszyna powinny by to zmienić i stosować metody względności wobec swoich mieszkańców a bezwzględność ograniczyć do minimum. 07:47, 15.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Marian J.Marian J.

0 1

Jak można było dziś przeczytać w Internecie, że prezydent USA walczy z mediami bo to telewizja zabija. Coś w tym racji musi być i na podstawie oglądanie programów telewizyjnych może wynikać, że wizja może być wsparciem zła w Polsce. Podejrzane są szczególnie te zakryte papy, które mówią o czymś a co innego myślą. Polityka wykorzystuje epidemie do maskowania się a żeby czynić zło, które czynią człowiekowi ukryte i jawne krzywdy.
Postanowiłem już drugi miesiąc ograniczyć oglądania telewizji a w to miejsce włączać radio i samopoczucie jest lepsze. Może to czasopismo Rzecz - krotoszyńska współpracuje z telewizją i podkłada krotoszyńskie zło, które jest wykorzystywane do czynieniu zła na tym forum. 18:35, 18.07.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Marian JMarian J

0 0

Te czerwone oceny to krotoszynskie tumanstwo. 21:59, 18.07.2021


Marian J.Marian J.

0 0

Dlaczego Policja z Krotoszyna jak przejeżdża ulicą pozostawia za sobą nie ład i jaka jest tego przyczyna - straszenie, prześladowanie czy może brak Policji umiaru. 17:52, 22.07.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%