Sezon grzewczy w pełni. Niestety, wiąże się z nim zanieczyszczenie powietrza. Podobnie jest w Koźminie.
Koźminianie narzekający na smog zwracają uwagę, że najgorzej bywa wieczorami i późnymi popołudniami. Czuje się zapach dymu, powietrze staje się - jak mówią - mętne.
O północy z 5 na 6 grudnia czujniki szkodliwych pyłów PM 10 wskazywały aż 300, a pyłów PM 2,5 – 320 proc. normy. Czujniki antysmogowe pokazują, że po północy w powietrzu jest stosunkowo mało zanieczyszczeń, w ciągu dnia wyniki są w normie, z reguły do ok. godz. 16.00. O 18.00 znowu można zauważyć znaczące przekroczenie norm.
W odpowiedzi burmistrza Macieja Bratborskiego czytamy, że gmina podejmuje wiele działań proekologicznych. Jako jedni z pierwszych (w naszym powiecie) wprowadziliśmy segregację odpadów – pisze włodarz Koźmina. Dodaje, że we wszystkich instytucjach podlegających gminie, które wyremontowano lub wybudowano, starano się o zamontować systemy grzewcze możliwie najmniej szkodliwe.
Dotacje na nowe piece
Gmina prowadzi program wymiany kotłów grzewczych. Chodzi o zastąpienie węglowych zasilanymi gazem, olejem, prądem czy biomasą. Wnioski o datacje składano w tym roku do 15 listopada.
- Na wymianę pieców samorząd Koźmina przeznaczył 66 tys. zł. Łącznie wpłynęło do nas ok. 30 wniosków – informuje skarbnik gminy, Andrzej Serek. Dotacja wynosiła połowę kwoty wydanej za zakup pieca, nie mogła jednak być wyższa niż 3 tys. zł.
Problem śmieci nie zniknie
Radny Jankowiak zwraca uwagę, że największe zanieczyszczenia dotyczą osiedli domów jednorodzinnych. – W centrum, mimo zwartej zabudowy, budynki są na tyle wysokie, że sytuacja nie jest najgorsza. Wiele jednak zależy od warunków atmosferycznych – mówi. Jako sportowiec, biegacz, stara się zimą trenować w miejscach, gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza jest mniejszy, poza miastem.
– Zła jakość powietrza to, niestety, problem całego kraju. Potrzeba nam dużo edukacji w tej kwestii – podsumowuje K. Jankowiak.
Bart16:58, 09.12.2019
3 0
Co z tego że wprowadzono segregacje, skoro ludzie segreguja śmieci, to ceny powinny maleć a nie rosnąć. Ludzie będą palić śmieciami bo ich nie stać a jeśli to problem państwa to niech dopłaca do tego stać ich na dawanie 500 + nierobom, to na to też powinni dopłacać. 16:58, 09.12.2019
Bolek19:20, 09.12.2019
0 0
Ten caly smog to jest wymyslony ze niekturzy mogli natym zarobic 19:20, 09.12.2019
John08:50, 10.12.2019
1 0
Panie Burmistrzu ta cała segregacja to ściema... bardzo dużo rodzin deklaruje segregowanie odpadów bo taniej, a w rzeczywistości wystawiają pod płoty same szkło, a co palne idzie w piec i gryząca zadyma na całą ulicę, nawet latem bo palą plastykiem na ciepłą wodę i trzeba biegiem okna zamykać,a wystarczy aby panowie co odbierają odpady zapisywali adres posesji gdzie stoi samo szkło, następnie nalot na kotłownię próbki smoly z pieca i komina i nie trzeba nawet dronów aby oczyścić powietrze. 08:50, 10.12.2019