Zamknij

Powiatowo-gminne święto plonów w Rozdrażewie (ZDJĘCIA)

09:47, 03.09.2024 . Aktualizacja: 10:29, 03.09.2024
Skomentuj

Obrzęd dożynkowy ukazujący tradycje żniwiarskie zaprezentował zespół Helka, a oprawę muzyczną zapewniła Kalina.  

 

1 września na święto plonów do Rozdrażewa przybyli rolnicy, mieszkańcy i samorządowcy oraz zaproszeni goście. Współgospodarzami wydarzenia symbolicznie kończącego żniwa byli  starosta krotoszyński Paweł Radojewski i wójt gminy Rozdrażew Mariusz Dymarski.

 

W kościele

Obchody rozpoczęła dziękczynna msza św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył ks. kan. Sławomir Siewkowski, a koncelebrował ks. Eugeniusz Walczak. Dary do kościoła wprowadzili wraz z rozdrażewską młodzieżą starostowie dożynek - Magdalena Wójcik z Grębowa i Maciej Pinkowski z Dąbrowy w towarzystwie Bożeny i Marcina Gibasiewiczów z Sulmierzyc. Ciekawostkę jest fakt, że radna sejmiku, rozdrażewianka Małgorzata Nowak uświetniła nabożeństwo swą grą i śpiewem.

Po eucharystii korowód dożynkowy na czele z Orkiestrę Dętą z Sulmierzyc przeszedł główną ulicą Rozdrażewa na teren rekreacyjny przy stadionie, gdzie odbyła się część obrzędowa i artystyczna.

 

Przyśpiewki, chlebki i występy

Obrzęd dożynkowy ukazujący tradycje żniwiarskie zaprezentował zespół Helka, a oprawę muzyczną zapewniła Kalina. Następnie starostowie przekazali chleb dożynkowy wypieczony z ziaren zebranych w tym roku na polach włodarzom powiatu i gminy. Humorystyczne przyśpiewki adresowane były do osób odbierających chlebki, a więc delegacji powiatu i gmin, starostów i asysty, , parlamentarzystów, duchownych, przedstawicieli jednostek powiatowych, gminnych, straży czy instytucji rolniczych. Obdarowani podzielili się chlebem z uczestnikami dożynek.

Na scenie zaprezentowały się zespoły z naszego powiatu reprezentujące poszczególne gminy: Orkiestra Dęta z Sulmierzyc, Łagiewniczanie, Kobierzanki, Senior, Kalina, Kapela znad Orli.

 

Konkurs i wieczorne atrakcje

Po zakończeniu części artystycznej wójt ogłosił wyniki konkursu na najładniejszy witacz dożynkowy. Miejsce trzecie zajął witacz zlokalizowany na skrzyżowaniu  między wsiami Trzemeszno i Maciejew, drugie - witacz w Dzielicach, pierwsze miejsce zajął "Bar Drino" przygotowany przez mieszkańców Chwałek.

Gwiazdą wieczoru był kabaret Paranienormalni, a po zachodzie plac dożynkowy rozświetlił Teatr Ognia Infernal z Krotoszyna. Dożynki zakończyła zabawa taneczna a potańcówkę z werwą prowadzili Milena Duda-Langner i Jerzy Juskowiak.

 

Kramy pełne bogactwa

Podczas dożynek można było skosztować pyszności od miejscowych Kół Gospodyń Wiejskich. Na innych stoiskach promowano zdrowy styl życia, w tym porady specjalistów. Prezentowały się także służby powiatowe - policja i straż, jak również OSP, krwiodawcy, stowarzyszenia kulturalne i regionalne.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

JunekJunek

1 0

Poco zapraszają tych urzędzie jak oni dla rolników nic nie robią, przyjeżdżają się aby kłamać i się lansowac 08:49, 04.09.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%