Zamknij
REKLAMA

Rozbudowa szpitala przeciągnie się do lata. Nawalił projektant - uważa starosta

18:16, 06.01.2020 | Z.L
Skomentuj
REKLAMA

Zakończono prace nad planem wydatków i dochodów samorządu powiatu krotoszyńskiego.  31 grudnia na sesji radni zaakceptowali tegoroczny budżet.

- Jestem przekonany, że to dobry budżet z wieloma ambitnymi zadaniami. Choć w ciągu roku, jak zawsze, pojawią się w nim zapewne zmiany, mam nadzieję, że wyjdzie na lepsze. Budżet jest trudny, ale realny – tak podczas posiedzenia zarządu powiatu  skomentował dokument starosta Stanisław Szczotka.

Trudne decyzje 

Budżet różni się od wstępnego projektu.

– Najważniejszym powodem zmian  jest bardzo niski stopień realizacji rozbudowy szpitala. Projekt zakładał wydanie na tę inwestycję 22 mln 700 tys. zł i zakończenie rozbudowy budynku przy ul. Mickiewicza przed końcem ub. roku, to wydatki na ten cel w 2019 r. wyniosły zaledwie 6,5 mln zł. Przesunięcie terminu wynika przede wszystkim z błędów projektowych i konieczności ich naprawienia – stwierdza starosta. 

Kolejną przyczyną są opóźnienia w fakturowaniu przez wykonawcę wykonanych już  prac. Przypomnijmy: obecnie zakończenie rozbudowy przewidywane jest na lato tego roku.

- Wynik finansowy budżetu za 2019 r. będzie znacznie lepszy niż zakładał plan. Jednak wydatki, które nie zostały poniesione dotychczas, trzeba przenieść na rok następny. Jeśli chodzi o rozbudowę szpitala, będą zwiększone o 16,2 mln zł – informuje starosta.

Kolejna zmiana to przeniesienie niektórych inwestycji z zeszłorocznego budżetu do obecnego.

Na co pójdą pieniądze

6 mln zł przeznaczy powiat w tym roku na inwestycje i remonty drogowe. - Chciałbym wspomnieć przede wszystkim o budowie ścieżki pieszo-rowerowej Smolice - Raszewy - Pasierby – mówi starosta. Finansowo wesprą tę inwestycję Fundusz Dróg Samorządowych i gm. Kobylin. Powiat prawdopodobnie weźmie się także za dokończenie ścieżki pieszo-rowerowej łączącej Rozdrażew z Krotoszynem - na odcinku Nowy Folwark - Brzoza.

Jak zaznacza starosta, wydatki – zwłaszcza te bieżące – zaplanowano tak, by zabezpieczyć realne potrzeby. – W szkołach nie planujemy większych inwestycji czy remontów – oznajmia. Na funkcjonowanie oświaty i realizację bieżących potrzeb powiat przeznaczył 47,5 mln zł.

Na sesji starosta wspomniał, że podczas przygotowywania projektu budżetu swoje propozycje licznie zgłaszali radni i różne organizacje. – Nie mogliśmy przyjąć każdej z nich, ponieważ budżet mamy niezwykle napięty. Dokładanie kolejnych zadań jest po prostu niemożliwe – przekonywał.

Będzie deficyt

Ponad 16 mln – tyle wynosić ma deficyt w budżecie powiatu. Starosta wspomina jednak o źródłach, z których zostanie pokryty. Zaznacza, że w 2020 r. na konto powiatu wpłynąć mają 4 mln zł z pożyczki JESSICA II (na szpital). Resztę stanowią wolne środki na rachunku bankowym. – Choć nie znamy jeszcze dokładnej kwoty, nasze wyliczenia wskazują, że będzie to ponad 14 mln zł – twierdzi S. Szczotka. Przyczyna tkwi przede wszystkim w problemach z rozbudową szpitala. – Powodem jest niskie zaangażowanie finansowe przy jednoczesnych przychodach z obligacji w wysokości 3 mln zł – wyjaśnia starosta.

 

Budżet powiatu 2020 r.

Dochody łącznie         96 mln 500 tys. zł

Wydatki łącznie          112 mln 500 tys. zł

Wydatki bieżące         91 mln 700 tys. zł

Wydatki majątkowe   20 mln 800 tys. zł

Deficyt                       16 mln 23 tys. zł

 

(Z.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (8)

OloOlo

7 1

Niespieszcie sie ze szpitalem bi i tak niebedzie pacjentuw bo niema lekarzy i karetek. Najwiecej interesu maja zaklady pogrzebowe,bo karetki niedojeztrzaja i pacjenci umieraja 15:34, 07.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OnOn

6 0

A jak tam geniusz dyrektora ? Przecież taki ładny amerykański , słyszymy ze kasy za mało , ze szpital będzie później i drożej oddany niż planowano ? Facet opowiada bajki a Wy wszyscy w to wierzycie ? 17:04, 08.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mymy

7 0

największe bajki opowiada starosta, potem dyrektor, 07:46, 09.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

wywy

6 0

to starosta zatrudnia dyrektora, medycznego też [tragedia], różnych doradców i td, kompletnie niekompetetni ludzie, projektant, firma wykonawcza itd 07:49, 09.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RedakcjaRedakcja

0 5

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu rzeczkrotoszynska.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. 08:30, 09.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

lollol

6 0

Pan starosta tłumaczy że termin się przesunął i koszty zwiększyły bo zawalił projektant , wykonawca. A kto ich zatrudnił ???? Mam nadzieję że Pan starosta w następnym artykule opisze jakie konsekwencje zostały wyciągnięte wobec urzędników odpowiedzialnych za taki stan rzeczy. 10:57, 09.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanJan

4 0

Obciazyc projektanta za kazdy dzien opuznienia. Niech placi za burdel w papierach 08:14, 12.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ZxZx

4 0

Którego lata, jak do grudnia oddadzą to cud, czyli poślizg 15 miesięcy, jaki urzedas za to odpowie, 22:09, 12.01.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA