Pierwsze ognisko choroby wykryto na fermie indyków w Orli. Powiatowa weterynaria wydała nakaz zabicia i utylizacji ponad 58 tys. sztuk drobiu.
Kolejne dwa ogniska ptasiej grypy ujawniono 16 marca w stadach kur hodowlanych. Łącznie zabitych i zutylizowanych zostanie ponad 277 tys. tych ptaków.
To jednak nie zahamowało rozprzestrzeniania się choroby. Czwarte ognisko wykryto w stadzie indyka rzeźnego liczącym 15.528 sztuk, piąte – w Klatce w stadzie gęsi o liczebności 1.266 sztuk. Ptaki zostały już uśmiercone i zutylizowane.
- Na wybiegu znajduje się jest bardzo dużo rzeczy drewnianych - będą one palone pod nadzorem straży pożarnej – mówi Elżbieta Bień-Krzyśków z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.
Tym samym dotychczas w związku z ptasią grypą trzeba było zlikwidować prawie pół miliona ptactwa hodowanych na cele rzeźnego, a mianowicie 74,5 tys. indyków, ponad 300 tys. kur hodowlanych, 1266 gęsi i 80 tys. brojlerów.
– Okres monitorowania 21 dni, więc z wylęgarni trzeba było zutylizować 2 mln 355 tys. jaj i 4 tys. 700 jaj gęsi. Mieliśmy najtrudniejszego przeciwnika - wiatr, który roznosił wirusa po reszcie stad – Elżbieta Bień-Krzyśków.
W związku z wykryciem czwartego i piątego ogniska ptasiej grypy dotychczasowy obszar zapowietrzony w gminie Koźmin obejmujący: Lipowiec, Staniew, Biały Dwór, Wałków, Orlę, Cegielnię, Sapieżyn, Orlinkę, Nową Obrę, Koźmin, Klatkę, Tatary, Borzęcice powiększono o Czarny Sad.
Z kolei obszar zagrożony obejmujący wszystkie wsie od Pogorzałek Wielkich, przez Starą Obrę, Dębowiec, Borzęciczki, do Wrotkowa, został powiększony o Józefów.
„W związku z powyższym prosimy mieszkańców sołectwa Józefów, w imieniu Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krotoszynie, o zgłaszanie faktu utrzymywania w swoich gospodarstwach domowych drobiu – u sołtysa lub w Punkcie Informacyjnym UMiG (na druku, który można pobrać w Punkcie Informacyjnym lub ze strony www.kozminwlkp.pl) – poinformował koźmiński urząd.
Ta choroba szerzy się wśród dzikiego ptactwa, na razie na naszym terenie nie stwierdzono takich przypadków, ale w sąsiednich powiatach wirusa wykryto u gęsi i łabędzi. Program nadzoru i zwalczania grypy obejmuje kilkadziesiąt gatunków ptaków dzikich.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krotoszynie wydał komunikat dotyczący stwierdzonych ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Podkreślono, że ptasia grypa jest chorobą zakaźną występująca powszechnie u ptaków. Dlatego ryzyko zakażenia człowieka wirusem HPAI określane jest jako niskie.
"Do zachorowań u ludzi z powodu zakażenia wirusem ptasiej grypy (HPAI) dochodzi bardzo rzadko, najczęściej w wyniku bliskiego kontaktu z chorym drobiem lub jego odchodami, a także poprzez kontakt z powierzchniami i przedmiotami zanieczyszczonymi tymi odchodami. Do tej pory nie potwierdzono przeniesienia wirusa ptasiej grypy z człowieka na człowieka – czytamy w komunikacie sanepidu.
Tak se wychodzi18:27, 01.04.2025
To co wyprawiał Krotoszyn powiat krotoszyński przed kilka lat to nie może dziwić, że obecnie jest taka sytuacja.
Ostrzeganie na tym forum to tylko jątrzyło a powinno pomagać i zmieniać taktykę tego forum.
Zło Internetowe goniło zło i było wspomagane przez społeczność Krotoszyna i powiatu.
Kochaliście zło mieszkańcy Krotoszyna całego powiatu to i obecnie są skutki. Lepiej jest w porę zło dobrym zwyciężać ale dla Krotoszyna i powiatu było to obce a nawet lekceważące bo lepsze jak się przypina celowo czerwone oceny a następnie się wyśmiewać z takiej osoby czy osób.
2 0
Marian Milicz już czeka na ciebie. Wali cię ruwno
0 1
W Miliczu się zmieniło. Szpital psychiatryczny zamienili na muzeum które będzie przypominać działalność komunistyczna na Śląsku.