Pociąg waży od kilkuset do kilku tysięcy ton i na zatrzymanie potrzebuje nawet do 1200 metrów. Niestety, nie wszyscy kierowcy zdają sobie z tego sprawę, dojeżdżając do przejazdu kolejowego. No i dlatego co roku dochodzi do 200 wypadków na torowiskach.
4 lipca w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd - Szlaban na ryzyko” Polskie Linie Kolejowe wspólnie z Policją i Strażą Ochrony Kolei zorganizowały akcję ulotkową na przejeździe kolejowym przy ul. Koźmińskiej w Krotoszynie. Dzielnicowi z KPP Krotoszyn oraz koordynator akcji rozdawali ulotki i edukacyjne gadżety, dostarczając kierowcom cennych informacji na temat zachowań na przejazdach kolejowych.
Wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych powodują nieostrożni kierowcy. Lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd przy czerwonym świetle czy próby przejeżdżania pod zamykającymi się zaporami to główne grzechy kierowców. Statystyki mówią same za siebie. W 2024 r. na przejazdach wydarzyło się 157 wypadków, w których zginęły 43 osoby, a 15 zostało ciężko rannych. Od początku 2025 r. doszło do 77 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowych, w wyniku których 7 osób zostało ciężko rannych, a 24 osoby zginęły.
W Polsce jest około 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych, w których co roku dochodzi do około 200 wypadków, a odpowiedzialni są za nie w 99 proc. kierowcy i uczestnicy drogi.
Przypominamy, że na przejazdach kolejowych: pociąg zawsze ma pierwszeństwo przejazdu, trzeba zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów, pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach, nie wolno chodzić po torach. Na terenie kolejowym zawsze trzeba być czujnym, dlatego nie używaj słuchawek ani nie czytaj podczas przechodzenia w pobliżu torów.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz