Zamknij
REKLAMA

Sprawa tępej gilotyny na targowisku. Czy ryby nie czują bólu? Zdania są podzielone

15:39, 30.07.2020 | Z.L
Skomentuj
REKLAMA

W grudniu 2018 r. 59-latek z gm. Rozdrażew tępą gilotyną i bez wcześniejszego ogłuszenia zabijał karpie na krotoszyńskim targowisku. Do zajmującego się tą sprawą kaliskiego sądu trafiła opinia ichtiologa. Jego zdaniem zabijane ryby nie czuły bólu.

Gdy 59-letni Wojciech Cz. zabijał karpie, nagrał to jeden z klientów targowiska. Z filmem zwrócił się do fundacji zajmującej się ochroną zwierząt. Ta rozpowszechniła nagranie podkreślając, że sprzedawca łamie przepisy ustawy o ochronie zwierząt.
Krotoszyński Sąd Rejonowy skazał Wojciecha Cz. na 3 miesiące bezwzględnego więzienia. Mieszkaniec gm. Rozdrażew przyznał się do popełnionego czynu. Zaznaczył przy tym, że to na prośbę klientów zabijał ryby bez ogłuszania. 
Fundacja uznała karę za zbyt łagodną, w związku z czym złożyła apelację. Potrzebna była jednak opinia biegłego. – W swojej opinii stwierdzam, że karpie nie czują bólu – poinformował w sądzie ichtiolog Krzysztof Ciszewski, powołując się na publikacje naukowe nt. bólu u ryb. 
Opinie w tej sprawie są jednak podzielone. Jak podkreśla Katarzyna Topczewska, prawniczka reprezentująca fundację, według Europejskiego Urzędu Bezpieczeństwa Żywności karpie odczuwają ból. Razem z prokuratorem domagała się więc powołania kolejnego biegłego. Sąd oddalił ten wniosek.
Wyroku nadal nie ma. Do 4 sierpnia, czyli dnia kolejnej rozprawy, prawniczka fundacji ma czas na zapoznanie się z opinią biegłego ichtiologa.  
 

(Z.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Ryba Ryba

1 0

Ja czuję ból jak czytam czym się zajmuje sąd w Polsce, nie ma czasu na złodziejów którzy doją bez miłości kraj ale na biedaka bo chciał rybę na wigilię sprzedać 06:09, 02.08.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA