Zamknij

Prof. Książek z Krotoszyna kieruje laboratorium, w którym zbadano 100 tysięcy próbek na koronawirusa!

10:39, 19.09.2020 Sebastian Pośpiech Aktualizacja: 09:23, 21.09.2020
Skomentuj foto UM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu foto UM im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu

Krotoszynianin prof. dr hab. n. med. Krzysztof Książek z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu kieruje laboratorium badawczym, który od 20 marca do połowy września wykonało 100 tysięcy badań na obecność koronawirusa.

Uczelniane Centrum Aparaturowe na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu realizowało rozmaite projekty naukowe, jednak wraz z nastaniem pandemii zajęło się tylko jednym zagadnieniem - koronawirusem. Wieloprofilowe laboratorium sprawnie przystosowano do wymogów jednostki wirusologicznej. Nad wszystkim czuwał jego kierownik – prof. dr hab. Krzysztof Książek z Krotoszyna. Uruchomił u siebie diagnostykę koronawirusa ekspresowo, bo w cztery dni.

Na pierwszym miejscu postawiono kwestie bezpieczeństwa. Laboratorium wyposażone więc w lampy UV, dezynfekujące maty ze srebrem aktywnym, przepływowe oczyszczacze powietrza, komory laminarne wysokiej klasy. Skompletowano też zespół, złożony głównie z pracowników uczelni, który dziś liczy 82 osoby. 20 marca br. laboratorium było gotowe do przyjęcia pierwszych próbek.

- Uczelniane Laboratorium Koronawirusa jest największym w Wielkopolsce. Wykonujemy 1/3 wszystkich oznaczeń w województwie, w którym działa 19 laboratoriów sieci COVID - mówi prof. Książek.

Praca w laboratorium, wymaga od członków zespołu maksymalnego skupienia. Najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie: dezynfekcja, kombinezony, maseczki, przyłbice, rękawiczki.

Przez 6 miesięcy działalności laboratorium pod kierownictwem prof. Książka wykonało 100 tysięcy badań typu PCR (wykrywa obecność materiału genetycznego (RNA) wirusa w pobranych od pacjenta próbkach). Pracuje ono 7 dni w tygodniu z wykorzystaniem najnowocześniejszych urządzeń do automatycznej izolacji RNA i wykonania badania. Wszystkie wyniki wydawane są w ciągu 12 godzin.

Uczelniane Laboratorium Koronawirusa pełni dziś kluczową rolę w Wielkopolsce w diagnostycznej walce z pandemią COVID-19.

"Kontynuujemy działalność, mimo rozpoczynającego się niebawem roku akademickiego. Wielkie ukłony dla całego Zespołu kierowanego przez prof. Krzysztofa Książka, za ogrom pracy i łączenie działalności akademickiej z pracą diagnostyczną" - czytamy na stronie UM.

Prof. Książek ma 44 lata. Urodził się w Krotoszynie, mieszkał tu i uczył (w SP nr 8 i LO im. H. Kołłątaja). Ma bogaty dorobek naukowy.

Jest kierownikiem Zakładu Patofizjologii Starzenia i Chorób Cywilizacyjnych.

Za badania nad udziałem komórek mezotelialnych otrzewnej w powstawaniu dootrzewnowych przerzutów komórek nowotworowych otrzymał Nagrodę im. Tadeusza Browicza za 2017 r. Od 1998 r. przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie medycyny przez Radę Polskiej Akademii Umiejętności. To kilkukrotny laureat nagrody naukowej ministra zdrowia, laureat nagrody Wydziału Nauk Medycznych PAN oraz stypendysta The Royal Society i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

(Sebastian Pośpiech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%