Na cmentarzach w gminie Kobylin oznakowano już 41 grobów, w których spoczywają powstańcy wielkopolscy.
Kobyliński magistrat – w związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości oraz rocznicą wyzwolenia Kobylina po latach zaborów – szuka kolejnych mogił na terenie gminie, gdzie pochowano bohaterów walk powstańczych z lat 1918-19.
Warto przypomnieć, że Kobylin został wyzwolony 3 stycznia 1919 r. Na jego ulicach i najważniejszych urzędach po 126 latach pruskiej niewoli i brutalnej germanizacji załopotały biało-czerwone flagi.
– Zwracamy się do mieszkańców gminy z kolejnym apelem o wskazywanie grobów powstańców wielkopolskich, którzy spoczywają na naszych cmentarzach – mówi Paweł Wasielewski z magistratu.
Do 9 października zgłosiło się 15 mieszkańców Kobylina oraz pobliskich wiosek – Staregogrodu, Smolic czy Wyganowa.
Na początku stycznia br. odbyła się uroczystość, w trakcie której 41 rodzin powstańców otrzymało tabliczki zawierające imię i nazwisko oraz napis “Powstaniec Wielkopolski” i krzyż.
Najpierw w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika odprawiono mszę św., podczas której ks. proboszcz Janusz Giera poświęcił tabliczki, a burmistrz Tomasz Lesiński i przewodniczący rady miasta Piotr Chlebowski wręczyli je przedstawicielom rodzin powstańców wielkopolskich.
Potem zebrani przemaszerowali do sali przy pl. Andrzeja Glabera, aby obejrzeć przedstawienie będące rekonstrukcją wydarzeń, jakie miały miejsce w Kobylinie na przełomie lat 1918 i 1919 r.
Zgłaszając grób do oznakowania należy podać imię i nazwisko powstańca, cmentarz oraz kwaterę. Dane trzeba przesłać do Urzędu Miejskiego w Kobylinie pocztą tradycyjną lub na adres mailowy. Termin mija 30 października.
– Uroczyste wręczanie tabliczek odbędzie się 3 stycznia 2021 r., jeśli oczywiście nie przeszkodzi pandemia – mówi P. Wasielewski.
syn oficera 9 drezde19:39, 10.10.2020
a tam jeszcze przechodzila przez Kobylin 2 armia WP w 1945 i nocowala -ktos pamieta-radze pojechac na cmentarz do Zgorzelca i zlozyc kwiaty
0 0
właśnie tez zasługują na pamięć