Zamknij
REKLAMA

Kominy trzeba czyścić! Nie dajmy się zabić we własnym domu

11:02, 12.01.2021 | Z.L
Skomentuj
REKLAMA

Sezon grzewczy w pełni. Tymczasem strażacy ostrzegają, że pojawia się coraz więcej wezwań do pożarów sadzy. W drugi weekend stycznia było ich aż 5 w powiecie krotoszyńskim!

– Wszystkie te zdarzenia zlokalizowano w domach jednorodzinnych. Te powinny być dla nas samych gwarancją bezpieczeństwa – mówi st. asp. Mateusz Dymarski, zastępca rzecznika prasowego krotoszyńskich strażaków.


Miały one miejsce w Krotoszynie, Koźminie i Sulmierzycach. Zza każdym razem działania straży pożarnej były bliźniaczo podobne. Musieli tłumić ogień w przewodzie kominowym i usuwać nadpaloną sadzę na zewnątrz. Na końcu dogaszali zarzewia ognia. 
Strażacy podczas akcji zajęli się również przewietrzeniem poszczególnych budynków i sprawdzeniem, czy na ich terenie może być niebezpiecznie.

 
– Na szczęście tym razem obyło się bez osób poszkodowanych i dużych strat materialnych – informuje strażak.


Odkąd zaczął się sezon grzewczy, w naszym powiecie strażacy odnotowali w sumie 51 pożarów. Połowa z tego to interwencje związane z palącą się sadzą w kominach.

– Przez tego typu sytuacje często dochodzi do pożaru budynków mieszkalnych i zatruć czadem – ostrzega strażak.


Dodaje, że przyczyna takich zdarzeń najczęściej jest taka sama. Jest nią zaniedbanie domowników, którzy zapominają o czyszczeniu i kontroli przewodów kominowych oraz palą nieodpowiednimi opałami.

– Prawidłowa eksploatacja kominów zależy od nas. To my podejmujemy decyzję o instalacji czujnika dymu i tlenku węgla. Nie dajmy się zabić we własnym domu – apeluje M. Dymarski.

(Z.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz