Zamknij

Za dwa lata śpiew i gra na instrumentach rozbrzmiewać będą w pałacu

15:14, 11.10.2021 Sebastian Pośpiech
Skomentuj foto J.GŁODAS foto J.GŁODAS

Warto było czekać – mówi Marek Olejnik, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Krotoszynie. Do końca 2023 r. pałac Gałeckich zostanie wyremontowany i szkoła przeniesie się do nowej siedziby.

 

W połowie października poznamy wyniki przetargu na wybór wykonawcy przebudowy obiektu. 

Po pałacem jest kanał

Pomysł adaptacji zabytku na szkołę artystyczną pojawił się w listopadzie 2007 r. 4 lata później budynek – bez biblioteki pedagogicznej mieszczącej się na parterze – starostwo powiatowe (jako reprezentant Skarbu Państwa) przekazało szkole muzycznej. Przez kolejne 10 lat pojawiały się problemy, niespodziewane zwroty i przedłużające się procedury urzędnicze.

W 2011 r. powstała dokumentacja architektoniczno-konserwatorska. Następnie wykonano ekspertyzy, w tym zawilgocenia ścian, stropów i dachu. Obiekt prześwietlono georadarem, co pozwoliło ustalić, że... pod pałacem przebiega kanał.

 

Okna w dachu

W 2012 r. stworzono koncepcję użytkową budynku.

– Warunkiem spełnienia przepisów przeciwpożarowych było zaprojektowanie dwóch klatek schodowych. Badania historyczne pokazały, że w przeszłości do sali balowej prowadziły dwie klatki. Fragment jednej zostanie odtworzony, a druga będzie nowoczesna, z szybem windowym, opowiada dyrektor Olejnik.

Wykonano ponadto projekt budowlany. Inwestycja miała być realizowana etapami. W 2012 r. zlecono opracowanie projektu przebudowy i remontu dachu. W efekcie rok później go odnowiono, montując nowoczesne przeszklenie skośne.

– To majstersztyk. W Polsce nie ma bowiem zabytku, w którym by zastosowano przeszklenie strukturalne, czyli bez wewnętrznych ram metalowych – mówi Olejnik.

 

Pomyłka ministra

W połowie 2014 r. otrzymano pozwolenie na budowę stropów nad parterem, klatek schodowych i szybu windowego. Jesienią 2014 r. wstrzymano wszelkie prace w związku z wpisaniem dalszych działań do programu pn. Termomodernizacja państwowych placówek szkolnictwa artystycznego, prowadzonego przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Wtedy cały proces zahamował.

W 2017 r. PSM uzyskała dokumentację na przebudowę całej swojej części budynku (bez biblioteki). Ale w styczniu 2018 r. marszałek województwa zdecydował o wyprowadzce biblioteki z pałacu, co spowodowało, że cała dokumentacja straciła ważność.

Szkoła wystąpiła do ministra kultury o zgodę na przejęcie pomieszczeń po książnicy. Trwało to długo, bo minister pomylił się wysyłając pismo do wojewody wielkopolskiego, a nie do marszałka województwa, który zarządza biblioteką. Dopiero w grudniu 2018 r.  udało się wszystko odkręcić.

W lipcu 2019 r. cały budynek został przekazany szkole muzycznej w trwały zarząd.

 

Usunięci z programu CEA

Przeprojektowywanie dokumentacji trwało do początku 2021 r. W lutym br. krotoszyńska PSM została wycofana z programu termomodernizacji.

– Tak wielki zakres inwestycji i przy tak dużym opóźnieniu jest nie do zrealizowania w programie obejmującym 140 szkół w kraju. Na nasze miejsce weszła z listy rezerwowej szkoła w Katowicach – mówi szef krotoszyńskiej placówki.

CEA zyskując ponownie środki, wystąpiło jednak do ministra finansów o przesunięcie ich na przebudowę pałacu Gałeckich. Akceptacja przyszła po sześciu miesiącach.

– Otrzymałem informację, że mamy gwarancję finansowania inwestycji – mówi M. Olejnik.

Opiewa na kilkanaście  milionów złotych

 

Przed finałem przetargu

13 września br. dyrektor ogłosił przetarg. Oferty miały zostać otwarte 29 września, ale – w związku z licznymi pytaniami od firm – termin przedłużono do 13 października. Wykonawca ma 650 dni na zakończenie prac budowlanych. Jednym z warunków jest zrealizowanie robót  o wartości 3 mln zł do końca tego roku.

Dyr. Olejnik podkreśla, że na początku w projekt zaangażował się krotoszynianin Maciej Orzechowski, który wtedy był posłem na Sejm RP z ramienia Platformy Obywatelskiej.

– To on przekonał dr. Zdzisława Bujanowskiego, dyrektora CEA, i ministerstwo kultury do przekazania pałacu naszej szkole – mówi.

Szef PSM uważa, że warto było czekać.

– Gdy w tym roku wszystko nabrało rozpędu, ponownie narodziła się we mnie nadzieja i wrócił entuzjazm – komentuje.

Przypomnijmy: od ponad trzech lat Państwowa szkoła Muzyczna I stopnia w Krotoszynie nie ma stałej siedziby, gdyż poprzednia, przy ul. Młyńskiej, spłonęła w lipcu 2018 r. W tej chwili zajęcia odbywają się m.in. w gościnnych pomieszczeniach szkoły podstawowej nr 1, hali widowiskowo-sportowej czy liceum ogólnokształcącego.

(Sebastian Pośpiech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%