Muzeum Regionalne im. H. Ławniczaka w Krotoszynie wzbogaciło się o cenne eksponaty. Pamiątki po miejscowej gazowni przekazał placówce poznański oddział Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Naftowego i Gazowniczego.
– Wśród podarowanych nam eksponatów znalazło się blisko osiemdziesiąt różnorodnych zabytków związanych z gazownictwem oraz krotoszyńską i zdunowską infrastrukturą gazową – informuje Piotr Mikołajczyk, dyrektor muzeum.
Są to m.in. plany i dokumentacja gazownicza Zdun oraz Krotoszyna, fotografie obiektów należących do nieistniejącej już krotoszyńskiej gazowni, zabytkowe gazomierze, a także liczne przyrządy używane w gazownictwie.
Przypomnijmy: krotoszyńska gazownia powstała przy dzisiejszej ul. Piastowskiej w 1865 r. To wtedy na ulice miasta wprowadzono gazowe oświetlenie. W połowie lat 60. XX w. zakład przeniesiono w okolice obecnych ulic Kobylińskiej i Osadniczej.
Wszystkie przekazane muzeum eksponaty były wcześniej częścią Izby Tradycji Gazowni Miejskiej w Krotoszynie, która mieściła się w budynku przy ul. Osadniczej. Przedmioty trafiły do muzeum przede wszystkim dzięki Dominikowi Stoińskiemu, kierownikowi zakładu gazowniczego w Polskiej Spółce Gazownictwa w Krotoszynie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz