Zamknij
REKLAMA

Wykopał w lesie krotoszyńskim 200 starych monet. To prawdziwy skarb!

09.01, 17.01.2023 Sebastian Pośpiech Aktualizacja: 14.53, 17.01.2023
Skomentuj
REKLAMA

Do niecodziennego odkrycia doszło w miniony poniedziałek na terenie lasu krotoszyńskiego.

 

Członek Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego Krotoszyn Tomasz Błaszyk znalazł depozyt srebrnych monet z okresu II Rzeczypospolitej. Leżały w blaszanym kubku, przykrytym gazetą a na niej jeszcze blaszka i kamień. W środku było prawie 200 monet.

Znalezisko jest częścią szerszego projektu badawczego związanego z historią obrony w dniu 1 września 1939 r. Krotoszyna przez 56 Pułk Piechoty Wielkopolskiej. Projekt realizowany jest za zgodą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu - Delegatura w Kaliszu i pod nadzorem archeologa. Badania prowadzone są przez członków stowarzyszenia we współpracy z Nadleśnictwem Krotoszyn i Urzędem Miasta i Gminy oraz Komendą Powiatową Policji w Krotoszynie.

To kolejne znalezisko pana Tomasza. W czerwcu 2022 r. pisaliśmy o monetach sprzed 600 lat, które leżały na łące zaledwie kilka centymetrów pod ziemią.

 

Kule, guziki, elementy umundurowania żołnierzy

Podczas dotychczasowych terenowych badań odnaleziono elementy umundurowania i wyposażenia żołnierzy polskich i niemieckich, kule muszkietowe, guziki, monety z wielu epok, rzeczy codziennego użytku i liczone w dziesiątkach kilogramów przedmioty żelazne związane z działalnością człowieka. Członkowie SHEK znaleźli też destrukty broni z różnego okresu, które przekazali krotoszyńskiej policji. 

 

Po niewybuch przyjechali saperzy

Natrafili też na niebezpieczne pozostałości po obu wojnach światowych. O niewybuchach niezwłocznie powiadomili policję, która wezwała saperów z Głogowa, którzy zabezpieczyli, zabrali i zneutralizowali niebezpieczne przedmioty.

Projekt krotoszyńskiego stowarzyszenia zakłada, że dzięki badaniom oraz znalezionym artefaktom uda się uzyskać większą wiedzą na temat realnego obrazu walk polskich żołnierzy we wrześniu 1939 r. na krotoszyńskiej ziemi.

- Kolejnym krokiem będzie sporządzenie materiału czy dokumentu umożliwiającego upublicznienie tego przynajmniej na gruncie lokalnym wraz wynikami badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Historyczno- Eksploracyjne Krotoszyn - mówi Adam Majchrzak, prezes stowarzyszenia.

Wszystkie znalezione  przedmioty o historycznej wartości po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, zostaną przekazane do Muzeum Regionalnego w Krotoszynie. W porozumieniu z Nadleśnictwem Krotoszyn planowane jest opracowanie i umieszczenie w miejscu walk pamiątkowej tablicy.

 

Masz ciekawe informacje, daj im znać!

Jeżeli ktoś dysponuję jakąś ciekawą informacją dotyczącą naszej lokalnej historii, prosimy o kontakt na Facebooku lub na naszego maila:[email protected]

(Sebastian Pośpiech)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (6)

asadasad

13 1

to teraz chłop ma teraz rewizję w domu ,czy więcej sobie nie przygarnął 15:41, 17.01.2023

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

SoloSolo

1 2

Przeczytaj wpierw treść artykułu potem komentuj. 16:42, 17.01.2023


AdamAdam

2 0

Jedno nie wyklucza drugiego.... 13:48, 18.01.2023


Adama Adama

1 0

Solo ...jedno nie wyklucza drugiego 13:47, 18.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A terazA teraz

2 0

Uścisc ręki prezesa muzeum *%#)!& w stołek że przyszło gotowe, a znalazca dostanie rewizje w chałupie czy aby czegoś sobie nie zostawił. Tak to działa. A część monet na Allegro 15:44, 18.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

AbccbaAbccba

0 0

Dobra miejscowa to była. Kopano tam od lat 90. To zrzutowisko broni z roku 45, wzbogacone dodatkowo jak widać depozytami i śladami po roku 39. Rozryte w roku chyba 2008 podczas jakiejś tam przebudowy... Wówczas wszystko leżało na wierzchu bez jakiegokolwiek nadzoru instytucji państwowych. 09:15, 20.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%