Zamknij

PODSUMOWANIE 2020 ROKU. Krotoszyński sport w roku pandemii

14:12, 03.01.2021 | wb
Skomentuj Robert Baran został wicemistrzem Europy w zapasach
REKLAMA

Rozprzestrzenianie się koronawirusa spowodowało w 2020 r. zawieszenie, przeniesienie na rok następny (m.in. Igrzysk Olimpijskich w Tokio czy piłkarskich mistrzostw Europy) bądź odwołanie różnego rodzaju turniejów i rozgrywek ligowych. I to na wielu poziomach – od międzynarodowego do lokalnego.

Kalendarz imprez był więc ubogi, ograniczony do zawodów w okresie mniejszego nasilenia pandemii. Tym niemniej sportowcy z naszego powiatu odnieśli na nich znaczące sukcesy.

Zapasy 

W zapasach w stylu wolnym wicemistrzostwo Europy zdobył Robert Baran (Ceramik). Tytuły mistrzów Polski wywalczyli: jego brat Radosław (Grunwald Poznań) i Iwan Izdebski (Ceramik). Srebrny medal zdobył Szymon Wojtkowski, który został też juniorskim mistrzem kraju, a brązowy – Mariusz Walkowiak. Bracia Baranowie aspirują do startu na olimpiadzie.

“Brązowym” kadetem został Bartosz Kazimierczak. Na mistrzostwach Polski młodzieżowców, zarówno w stylu klasycznym, jak i wolnym, na najwyższym stopniu podium stawał Jakub Brylewski, a Hubert Krzyżański był drugi na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Sukcesy w kategoriach młodzieżowych odnoszą też przedstawiciele drugiego klubu z naszego powiatu – Olimpijczyka Sulmierzyce.

 

Siatkówka  

Młodym krotoszyńskim siatkarzom udało się rozegrać pojedyncze turnieje finałowe. Chłopcy z UKS Piast wywalczyli mistrzostwo Wielkopolski w minisiatkówce, a ich koledzy z UKS Polon zajęli 6. miejsce w wojewódzkim finale młodzików.

Drużyna Krotoszyńskiego Towarzystwa Piłki Siatkowej uplasowała się na trzeciej pozycji – za Bydgoszczą i Turkiem – w corocznym turnieju z okazji rocznicy wyzwolenia Krotoszyna.

 

Pływanie

Sukcesy na poziomie regionalnym odnosili też przedstawiciele młodego pokolenia krotoszyńskich pływaków: Julia Bielawna i Nicolas Jędrzejak.     

 

Lekkoatletyka

Multimedalista zawodów weteranów, Czesław Roszczak z Łagiewnik, powiększył swą kolekcję o 4 złote medale w konkurencjach rzutowych na mistrzostwach Europy weteranów.

Na bardzo dobrze rokującego sprintera kraju w kategorii juniorskiej wyrasta krotoszynianin Dawid Grząka, reprezentujący Stal Ostrów Wlkp. Zimą był trzeci na 60 m na halowych mistrzostwach Polski, latem – drugi na 100 m wśród juniorów.

Do utalentowanego grona biegaczy należą również: Piotr Rak oraz bracia Michał i Jakub Jopkowie.

W biegach dobrze wypadła młodziczka Paulina Stempniak (5. miejsce na mistrzostwach Polski na 800 m).

 

Kitesurfing

Mimo że z Koźmina do dużych akwenów daleko, to 16-letnia mieszkanka tego miasta Julia Damasiewicz została mistrzynią kraju i Europy juniorek w kitesurfingu.

 

Tenis stołowy

Krotoszyński pingpong od kilku lat utrzymuje się na średnim poziomie południowej części  Wielkopolski, choć jeszcze niedawno występował w I lidze. Pewną próbą popularyzacji tego sportu był turniej o Puchar Rzemiosła Krotoszyńskiego. Obecnie najlepszą drużyną pingpongową w powiecie jest  zespół z rozdrażewskiego klubu Doliwa. 

 

Sport szkolny

Zawody międzyszkolne organizowano jedynie w kilku dyscyplinach, i to zaledwie do etapu powiatowego. W rozegranych wcześniej turniejach wyższej rangi bardzo dobrze spisywali się uczniowie krotoszyńskiej SP 8, zajmując drugie miejsce w Igrzyskach Młodzieży i czwarte w Igrzyskach Dzieci.

 

Piłka nożna

Po przedwcześnie zakończonym poprzednim sezonie, a tuż przed nowym, Krzysztofa Wewióra na ławce trenerskiej Astry zastąpił Łukasz Walczak. Jego z kolei, po niespodziewanej rezygnacji, w końcówce rundy zastąpiło trio: Łukasz Baran, Szymon Juszczak i Dariusz Reyer.

Wiadomo już, że przygotowania do drugiej rundy krotoszynianie, zajmujący 6. miejsce w grupie III wielkopolskiej V ligi, rozpoczną pod wodzą Krzysztofa Gościniaka, wychowanka Astry.

Jedną pozycję wyżej niż Astra zajmuje w tabeli Piast Kobylin, ponownie prowadzony przez byłego zawodnika – Jarosława Plotę.

Jesiennym wicemistrzem okręgówki jest koźmiński Biały Orzeł.

 

Sumo

Najbardziej “medalodajną” dyscypliną sportu jest w naszym powiecie sumo, a to dzięki dwóm klubom: TAR Krotoszyn i Samson Kobylin. Z każdych zawodów, bez względu na kategorie wiekowe, ich zawodnicy wracają z workiem medali.

 

Karate

Z zawodów różnej rangi organizowanych zarówno w kraju, jak i za granicą z kolejnymi sukcesami wracali reprezentanci UKS Shodan Zduny i ASW Nippon Krotoszyn.

(wb)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%