Zamknij

Wieczornica pamięci żołnierzy niezłomnych w Krotoszynie

10:44, 02.03.2021 | S.P
Skomentuj
REKLAMA

To już dziewiąta wieczornica w Krotoszynie, a ósma zorganizowana przez Muzeum Regionalne.

Po raz pierwszy odbyła się w kościele pw. Piotra i Pawła. Po powitaniu zebranych przez ks. proboszcza Grzegorza Jóźwickiego głos zabrał dyrektor muzeum Piotr Mikołajczyk.

Pracownik muzeum Daniel Szczepaniak przedstawił konspiracyjne organizacje młodzieżowe podziemia antykomunistycznego działające w Koźminie: AK „Zemsta” (X 1949 - VI 1950), Polskie Wojsko Podziemne (X 1952 - V 1953) w Obrze Starej i Związek Młodych Orłowców (XI 1949 - VI 1950).

Prelegent mówił o celach i zadaniach tych organizacji. Przykładowo warto wspomnieć o tym, jak szerokim echem odbiła się rozbicie uroczystej akcji z okazji 70-lecia urodzin Józefa Stalina w dn. 14 grudnia 1949 r.  Miało to miejsce w Sali Hotelu Zamkowego przy ul. Krotoszyńskiej. W sposób niezauważony 3 mężczyzn z AK "Zemsta" rozbiło ampułki z gazem łzawiącym, co spowodowało przerwanie uroczystości. Od kwietnia 1950 r. po zdobyciu maszyny do pisania tworzyli i kolportowali po Koźminie ulotki.

Mikołajczyk poświęcił swe wystąpienie księdzu Władysławowi Gurgaczowi urodzonemu w 1914 r. na Podkarpaciu. Jezuita za swą pełną oddania posługę duszpasterską, wspieranie organizacji konspiracyjnych i krytykę władzy komunistycznej sąd skazał na śmierć. 14 września 1949 r. wyrok wykonano w więzieniu Montelupich w Krakowie. Ciała zakopano potajemnie na cmentarzu Rakowickim.

Podczas wieczornicy odbył się również krótki koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru parafialnego pod dyrekcją dr Małgorzaty Zuchowicz.

 

 

(S.P)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%