Zamknij

Najmłodsi poznają historię rolnictwa FOTO

15:44, 11.09.2019 | Z.L
REKLAMA
Skomentuj

Od 9 września Muzeum Regionalne im. H. Ławniczaka w Krotoszynie organizuje spotkania dla uczniów szkół podstawowych oraz dzieci przedszkolnych pt. Dawne rolnictwo.

Lekcje udzielane są przez pracownicę muzeum, Alicję Torzecką. W czasie zajęć dzieci mają okazję posłuchać o rodzajach zbóż. Prezentowane są dawne narzędzia rolnicze oraz ich funkcje. Uczestnicy słuchają, jak w dawnych czasach hodowano zwierzęta gospodarskie.
Uczniowie mogą się dowiedzieć, jak przebiegał w dawnych czasach proces wypiekania chleba. Zastanawiają się nad jego symboliką oraz rozważają, dlaczego do wypieku już od dawna ludzie odnoszą się z szacunkiem.  Mają możliwość samodzielnej obsługi narzędzi służących do wypieku chleba oraz wyrobu mąki.
Nie są to jedyne dawne urządzenia związane ze staropolskimi zwyczajami, jakie najmłodsi mogą samodzielnie wypróbować. W czasie lekcji przekonują się, jak dawniej ubijano masło czy przenoszono wodę.
Dzieci słuchają w muzeum również o staropolskich zwyczajach związanych ze żniwami. Podczas prezentacji w postaci krótkiego filmu obserwują, jak w przeszłości ścinano zboże przy pomocy narzędzi, których dotąd wielu przedszkolaków nie znało. Poznają historię dożynek - imprezy organizowanej na wsiach po zakończeniu żniw. Oglądają także wieniec tworzony z okazji tego święta.
Spotkania dla najmłodszych o tematyce rolnictwa będą trwały do 11 października. 

(Z.L)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© rzeczkrotoszynska.pl | Prawa zastrzeżone