Zamknij

MINISTRA NOWACKA W MUZEUM ELEMENTARZA

21:36, 15.10.2024 . Aktualizacja: 21:46, 15.10.2024
Skomentuj

 

Jedyne w Polsce (i prawdopodobnie również w Europie) Muzeum Elementarza im. Prof. Mariana Falskiego znajduje się w Kuźnicy Grabowskiej w powiecie ostrzeszowskim.

 

To nie tylko miejsce historycznych ekspozycji związanych z najsłynniejszym rodzimym podręcznikiem, ale również prężnie działający ośrodek społeczno-kulturalny. To właśnie tam, w zabytkowej scenerii, odbyć można chociażby kurs kaligraficznego pisania stalówką czy wziąć udział w pikniku historycznym, który corocznie przyciąga grupy poszukiwawcze i rekonstrukcyjne.

Dorocznie również odbywa się tam „Wspólne czytanie Elementarza”, w którym uczestniczą znane postaci z życia kulturalnego, społecznego i politycznego. Sam budynek, znany też jako Dworek Oxnerów (teściów patrona), posiada, co oczywiste, także swoją indywidualną, barwną historię, którą z pasją przekazują gościom prowadzące placówkę Ewa Maląg i Sonia Bednarz.

2 października br. muzeum wspólnie z biurem senator Ewy Mateckiej zorganizowało konferencję zatytułowaną „Elementarz. Interpretacje. Inspiracje. Impresje”. W ramach trzech wykładów ukazano nie tylko kulturową doniosłość dzieła Falskiego, ale także możliwości współczesnej edukacji elementarnej, która tworzy cywilizacyjną podstawę funkcjonowania we współczesnym świecie.

Ministra Barbara Nowacka (druga z prawej), obok senator Ewa Matecka

Konferencję otworzyła Ministra Edukacji Narodowej, Barbara Nowacka, która wcześniej odwiedziła sąsiadującą z Muzeum Szkołę Podstawową w Kuźnicy Grabowskiej. Tam wręczyła pierwsze wyróżnienia dla nauczycieli w ramach rządowego programu „Pasjonaci” oraz dokonała pasowania pierwszoklasistów.

Pani minister uczestniczyła także w krótkiej lekcji na temat historii tego miejsca, historii Elementarza oraz w wykładach związanych tematycznie z pierwszą czytanką. Konferencję poprowadził dr Tomasz Gruchot, wykłady wygłosili: Justyna Kociemba-Żulicka, Bogna Skrzypczak-Walkowiak i Tomasz Gruchot.

Tomasz Gruchot

Naszych Czytelników zachęcamy do odwiedzenia tego wyjątkowego i niezbyt oddalonego od Krotoszyna miejsca, o którym wiedza nie jest niestety zbyt powszechna nawet w naszym województwie.

 

Fotografie: Biuro Senatorskie E. Mateckiej

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

feminatywfeminatyw

0 0

Rzeczywiście: ministra... bo gdybym widział MINISTER w spódnicy, to powiedziałbym, ze chłop idzie a tak od razu wiadomo, że kobieta. Feministki 100% zadowolone, bo dowartościowane. Czy w tym szale feminatywów tylko o to chodzi ?... I dlaczego chodzą w spodniach i marynarkach (?); bądź co bądź męskim ubiorze... 20:01, 27.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%