Zamknij

Zielona szkoła w Kuklinowie. Tutaj wiedzą, jak ważna jest ochrona klimatu

11:21, 27.09.2024 Sebastian Pośpiech Aktualizacja: 11:39, 27.09.2024
Skomentuj

Dali drugie życie firanom i opakowaniom po kawie oraz posadzili kilkaset drzew wzdłuż rzeki. Społeczność Szkoły Podstawowej w Kuklinowie uczestniczy w działaniach korzystnie wpływających na klimat.

 

W tej małej szkole wiejskiej w gminie Kobylin prowadzone jest dużo projektów ekologicznych. Jednym z nich jest Ekopracownia uruchomiona jesienią 2023 r. dzięki 50 tys. złotych dotacji, która skupia się na edukacji ekologicznej. Tym razem piszemy o czymś innym. Na uznanie bowiem zasługują działania, które mają duże znaczenie dla ochrony klimatu.

Otwarcie Ekopracowni w październiku 2023 r.

Posadzili drzewa przy rzece

Projekt „Drzewa, las wokół nas” jest obszerny i uświadamia, że  drzewa nie tylko wytwarzają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, ale również spełniają inne ważne funkcje. W ramach wielu różnorodnych działań przy pobliskiej rzece Orla w kwietniu 2022 roku uczniowie klas VII i VIII, przy współpracy z Kołem Łowieckim nr 11 „Kuropatwa” w Krotoszynie, posadzili ok. 600 sztuk jabłoni.

Uczniowie, nauczyciele i myśliwi po akcji sadzenia drzew przy Orli

Drzewa owocowe rosną wzdłuż pięknie meandrującej Orli i boiska, które wychodzi poza szkołę. Zapewniają one pożywienie zwierzynie leśnej, ale odgrywają jeszcze ważniejszą rolę.

– Spowalniają procesji erozji, umacniają brzeg rzeki i magazynują wodę. Dzięki temu te drzewa chronią przed podtopieniami i zalaniem pobliskich terenów – wyjaśnia nauczycielka przyrody Agnieszka Turbańska.

To w obliczu ostatniej powodzi na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie spowodowanej zmieniającym się klimatem nabiera jeszcze większego znaczenia.

Uczniowie w wrześniu i październiku 2023 r. uczestniczyli w zbiórce żołędzi dębu szypułkowego. Jest to tzw. „zbiórka dla potomnych”, gdyż zbierane są one na potrzeby gospodarki nasiennej. W szkółce leśnej zostają z nich wyhodowane sadzonki do zalesień. Jak wiadomo, im więcej drzew, tym lepiej. Drzewa pełnią kluczową funkcję w przeciwdziałaniu zmianom klimatu i łagodzeniu ich skutków. Magazynują dwutlenek węgla, który przechwytują z atmosfery. Zwiększenie ilości drzew może być jednym z narzędzi kompensowania emisji tego gazu cieplarnianego. Po prostu brak drzew to wyższa temperatura powietrza.

 

Torby z opakowań po kawie

W szkole dużo czasu poświęcono segregowaniu odpadów, których najwięcej powstaje w gospodarstwach domowych. - Jeżeli nauczymy uczniów prawidłowo segregować odpady, to surowce, z których są one wykonane będą mogły zostać ponownie wykorzystane – przekonuje Małgorzata Wysocka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Kuklinowie.

W pierwszej kolejności trzeba robić wszystko, by tych odpadów produkować jak najmniej. Dlatego wiele ich działań podyktowane jest racjonalnym sposobem życia. W kuklinowskiej szkole w ślad za uświadamianiem młodego pokolenia poszły konkretne działania.

- Przynosiliśmy do szkoły opakowania po kawie ziarnistej, z których były robione torby na zakupy. Opakowania z tworzywa sztucznego nie zostały wyrzucone do kosza na śmieci, ale zostały przetworzone na przedmioty codziennego użytku – wyjaśnia uczennica Antonina Styburska.

Nauczycielka Katarzyna Mieczkowska opowiada, jak doszło do realizacji.

- Mój pierwszy zawód to krawcowa. Wpadliśmy więc na pomysł, aby wykorzystać moje praktyczne umiejętności i zrobić coś w ramach recyklingu. Z opakowań po kawie, które są wytrzymałe i nieprzemakalne, uszyłam torby na zakupy – mówi K. Mieczkowska.

Torby trafiły do uczniów i nauczycieli.

- Jak się wyrzuca jakiś przedmiot, który rozkłada się w naturze przez wiele lat, to lepiej zrobić z tego jakąś nową rzecz, z której można jeszcze długo korzystać – mówi nam uczennica Magdalena Turbańska.

Odpady nie tylko zanieczyszczają glebę, wody gruntowe i powietrze, ale powodują również emisję dwutlenku węgla i metanu do atmosfery, co przyczynia się do zmian klimatu.

Zrobili torby na zakupy i ekoworeczki z materiałów recyklingowych

Ekoworeczki z firan

Kolejnym pomysłem były woreczki ze starych firan, które zostały uszyte również przez panią Katarzynę. Tym razem pomogły dzieci, które na lekcjach techniki wplatały sznureczki w uszyte woreczki.

- W sklepie wkładamy do nich owoce i warzywa. Zamiast jednorazowych cienkich torebek foliowych, które po zakupach są wyrzucane, mamy woreczki wielokrotnego użytku – wyjaśnia Katarzyna Mieczkowska.

Inna nauczycielka dodaje, że sprawdziły się świetnie. Ja poza tym owoce i warzywa przechowuję w tych workach w lodówce - mówi.

W szkole zbierane były również stare jeansy, z których emerytki zrobiły torby i piórniki.

- Każdy z nas może dać drugie życie odpadom – podsumowuje dyrektor Małgorzata Wysocka.

Społeczność szkolna udowodniła jak skutecznie można dołożyć cegiełkę do poprawy klimatu. Liczne nasadzenia drzew (poza niemal 600 sztukami jabłoni posadzili też kilka innych w bezpośrednim otoczeniu szkoły) przyniosą pozytywne skutki, przeciwdziałając zmianom klimatycznym - wszak właśnie drzewa pochłaniają dwutlenek węgla odpowiedzialny za ocieplenie klimatu. Natomiast recykling oszczędza energię i zmniejsza wydobywanie surowców, pomagając w walce ze zmianą klimatu. Przyczynia się również do ograniczenia ilości odpadów, a zatem i zanieczyszczenia środowiska.

(Sebastian Pośpiech)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%