Zamknij

Czym pokryć dach? Różne możliwości wśród blachodachówek

07:50, 23.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 07:50, 23.04.2024

Budując nowy dom, mamy teraz bardzo wiele różnych materiałów, którymi możemy pokryć dach. Tradycyjne dachówki mają szerzej dostępną alternatywę, w postaci blachodachówek. Do wyboru mamy mnóstwo barw, kształtów i rodzajów, a mianowicie: tradycyjne, cięte na wymiar oraz modułowe.

Jaka blachodachówka na jaki dach?

Najważniejszym wyznacznikiem tego, jaki rodzaj pokrycia wykorzystać, powinna być złożoność dachu. Pod względem technicznym na jedno- lub dwupołaciowy dach (ale bez dodatkowych elementów, jak lukarny albo facjaty) świetnie nadaje się blachodachówka cięta na wymiar. Jej wykorzystanie ułatwia i znacznie przyspiesza proces montażu, a także jest to dodatkowe zabezpieczenie dla dachu. Im mniej połączeń, tym mniejsze jest ryzyko przecieków i usterek. Gdy chcemy zamówić taką blachodachówkę, wystarczy zwrócić się do danego producenta i eksperci obliczą potrzebną powierzchnię przy pomocy programu ISOD. Dzięki temu uzyskamy pokrycie specjalnie dopasowane do naszego dachu.

W przypadku wielopołaciowych dachów najlepsze będą blachodachówki modułowe (panelowe). Mają stosunkowo niewielki rozmiar, więc łatwo dopasować je do najbardziej skomplikowanych dachów. Montaż także przebiega bardzo sprawnie, a ewentualne przycinki albo korekty nie sprawiają kłopotu. W przeciwieństwie do ciętych na wymiar, bo jako specjalne zamówienie, jego realizacja może trochę potrwać, blachodachówki panelowe mają uniwersalne wymiary i są już przygotowane w magazynach producentów. W ich przypadku nie musimy się martwić czasem dostawy oraz bezpieczeństwem podczas przewozu i przechowywania.

Popularne czy niekonwencjonalne rozwiązanie?

Współczesne sposoby produkcji i nowoczesne powłoki ochronno-dekoracyjne sprawiły, że blaszane pokrycie jest równie wytrzymałe co ceramiczne, a także zapewnia oryginalne i gustowne efekty estetyczne. Planowanie domu w konkretnej stylistyce nie będzie już dla nas kłopotem. Obecnie w budownictwie dominuje minimalizm, rośnie grupa zwolenników prostych form i stonowanych kolorów. Na to zapotrzebowanie odpowiadają producenci, wprowadzając do swoich ofert nieskomplikowane pokrycia dachowe, poszerzając jednocześnie pulę dostępnych barw – o minimalistyczne szarości i biel. Dzięki temu możemy stworzyć oryginalną kompozycję – wpisującą się w obecne trendy lub kontrastującą z nimi.

Różnorodność formy można zgrabnie pokazać na przykładzie oferty znanego i sprawdzonego producenta – Blachy Pruszyński. Blachodachówki PŁASKA oraz PŁASKA PLUS to gładkie panele, których wzór układa się w łagodne stopnie. Forma jest tak samo prosta jak montaż tego pokrycia. Za to blachodachówka TIGRA, także utrzymana w minimalistycznym duchu, kształtem przypomina tabliczkę czekolady – dodatkowe przetłoczenia nie zmącą wcale upragnionego stylu, ale uatrakcyjnią nieco nasz dach. Jeżeli nie czujemy się przywiązani ani do klasyki, ani do nowoczesności, może nas zainteresować blachodachówka REGLE. Jej design nawiązuje do architektury góralskiej i charakterystycznych dachów z drewnianym gontem. Mimo że materiał jest inny, estetycznie nie widać różnicy. Dla fanów klasycznych rozwiązań przygotowane są blachodachówki: SZAFIR – z właściwą tradycyjnym dachom falą, RUBIN –z łagodniejszym w porównaniu przetłoczeniem oraz REN – gdzie łuki zastąpiono ostrymi krawędziami.

Jak je zabezpieczyć?

Zarówno blachodachówki modułowe i cięte na wymiar są pokrywane przy produkcji powłoką ochronno-dekoracyjną. W zależności od jej rodzaju, zapewnia ona pokryciu wieloletnią ochronę przed korozją promieniowaniem ultrafioletowym i wzmacnia ją, na wypadek usterek mechanicznych. Na takiej powłoce nie warto oszczędzać – najlepiej zapewnić sobie spokój i bezpieczeństwo na jak najdłużej. Aktualnie najlepszą powłoką jest poliuretanowa, która według producentów jest niezawodna nawet przez 50 lat.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%