Zamknij

Jak prawidłowo wyregulować docisk w oknach?

12:25, 25.04.2024 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:25, 25.04.2024
pixabay pixabay

Odpowiednio wyregulowane okna zapewniają optymalną izolację termiczną i akustyczną, a do tego mogą pomóc w utrzymaniu komfortu wewnątrz pomieszczeń i przyczynić się do obniżenia rachunków za energię. Jedną z czynności, która pomaga osiągnąć ten cel, jest regulacja docisku okna. Kiedy warto przeprowadzić ten proces i jak wygląda to w praktyce?

Regulacja docisku okna – prosty sposób na utrzymanie optymalnej efektywności energetycznej w pomieszczeniu

Szacuje się, że nieszczelne okna mogą przyczynić się do wzrostu rachunków za prąd nawet o 30%. Oznacza to, że dbając o przeprowadzenie sezonowej regulacji okien, jesteśmy w stanie wygenerować oszczędność w domowym budżecie na poziomie kilku tysięcy złotych. Jednym z kroków, które odgrywają istotną rolę w tym procesie, jest regulacja docisku okna w przód lub tył, którą warto wykonać przed ustawieniem okien na tryb zimowy lub letni.

Na czym dokładnie polega ten mechanizm? W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że jest to ustawienie odpowiedniego docisku skrzydła okiennego do ramy. W zależności od sezonu staramy się zwiększyć lub zmniejszyć siłę docisku skrzydła okiennego do ramy ościeżnicy, by zimą zapobiec niepotrzebnym stratom ciepła, a latem utrzymać lepszą wentylację pomieszczenia, przy równoczesnym utrzymaniu w nim przyjemnego chłodu podczas upałów.

Dlaczego okresowa regulacja docisku okna jest tak ważna?

Poprawa termoizolacji i oszczędności finansowe to zaledwie dwa spośród wielu powodów, dla których sezonową regulację okien należy przeprowadzać co najmniej dwa razy w roku – przed latem i przed zimą. Niezwykle ważną kwestią jest również możliwość poprawy izolacji akustycznej w pomieszczeniu. Dobrze dopasowane, szczelne okna redukują bowiem hałas dobiegający z zewnątrz, co przekłada się na poprawę komfortu akustycznego oraz samopoczucia domowników. Regulacja docisku okien może przyczynić się także do przedłużenia żywotności stolarki okiennej, co jest możliwe poprzez zapewnienie równomiernego zużycia elementów konstrukcyjnych oraz zmniejszone ryzyko uszkodzeń mechanicznych, np. wskutek nieprawidłowego działania poszczególnych komponentów.

Warto również podkreślić, że sezonowa regulacja okien minimalizuje niekontrolowany przepływ powietrza, co w efekcie eliminuje przeciągi i utrudnia dostęp zanieczyszczeń z zewnątrz. Jest to szczególnie istotne w sezonie zimowym, kiedy często jesteśmy narażeni na wysokie stężenia zanieczyszczeń pyłowych w powietrzu. Wszystko to przekłada się oczywiście na komfort przebywania w domu lub pracy, gdzie zyskujemy optymalną temperaturę i wilgotność, a także nie musimy zmagać się z nieprzyjemnym uczuciem chłodu w sezonie zimowym.

Regulacja docisku okna krok po kroku

Przed wprowadzeniem okien w tzw. tryb zimowy lub letni, zawsze warto sprawdzić aktualną moc docisku skrzydła okiennego ramy. Jak tego dokonać? Wystarczy zamknąć okno i lekko pociągnąć za klamkę. Jeżeli czujemy, że okno dosłownie odchodzi od ramy, oznacza to, że konieczne jest wyregulowanie docisku skrzydła, aby poprawić w ten sposób izolację termiczną oraz akustyczną.

Dobra informacja jest taka, że regulacja docisku okna jest stosunkowo prostą czynnością, która nikomu nie powinna przysporzyć większych trudności. Na początek należy otworzyć okno i znaleźć na okuciu metalowe rolki ryglujące – w większości przypadków znajdują się na górze, pośrodku lub w dolnej części okucia. Rolki są oznaczone kropką lub charakterystycznymi wgłębieniami, w przypadku których jedno jest krótsze, natomiast drugie dłuższe.

Jeżeli chcemy zwiększyć siłę docisku skrzydła do ramy, wówczas przy użyciu klucza imbusowego (4 mm) powinniśmy przekręcić mimośród tak, aby kropka lub wgłębienie były położone w kierunku uszczelek (od strony pomieszczenia). Po przeprowadzeniu tego kroku należy sprawdzić docisk okna do ramy. Jeżeli okno wciąż nie jest szczelne, możemy spróbować raz jeszcze wykonać ten sam proces, a w ostateczności skonsultować się ze specjalistą.

Latem działamy odwrotnie i zamiast zwiększać siłę docisku skrzydła do ramy, staramy się ją zmniejszać. Oznacza to, że powinniśmy odsunąć rolki ryglujące od uszczelek i na koniec sprawdzić, czy okno płynnie się otwiera i zamyka.

Regulacja docisku okna to nie wszystko

Czynnością, którą również warto wykonywać w kontekście regulacji okuć okiennych, jest zmiana ich wysokości na zawiasach poprzez regulację w dolnym zawiasie. Co ważne, ten krok warto przeprowadzać niezależnie od pory roku – wtedy, gdy zauważymy, że skrzydło okienne opada lub pojawiają się trudności z jego zamykaniem. W tym celu usuwamy osłonkę zawiasu i przy użyciu klucza imbusowego dokręcamy śrubę regulacyjną w prawo. Po uniesieniu skrzydła okiennego sprawdzamy, czy okno prawidłowo się otwiera i zamyka. Jeżeli jest to konieczne, możemy delikatnie poluzować śrubę w lewo lub dokręcić ją w prawo. Na koniec ponownie zakładamy osłonę na zawias.

Dzięki regularnej konserwacji i dokładnej regulacji docisku okien jesteśmy w stanie osiągnąć optymalną szczelność stolarki, co przekłada się na niższe rachunki za energię oraz wyższy komfort mieszkania. Warto zatem pamiętać o regularnych kontrolach stanu okuć i uszczelek, aby utrzymać okna w najlepszej kondycji przez wiele lat.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%