Zamknij

Zestawy do szkicowania dla początkujących. To musisz mieć!

art. sponsorowany + 14:52, 25.04.2025 Aktualizacja: 14:53, 25.04.2025

Jeśli pragniesz rysować, ale nie wiesz, od czego zacząć, nabycie takiego zestawu może okazać się doskonałym pomysłem. Może stać się dla Ciebie inspiracją do rozpoczęcia przygody z rysunkiem. Co zawiera taki zestaw i jak z niego korzystać? Sprawdź!

Ołówki o różnej twardości

Wszelkie zestawy do szkicowania, czy to gotowe, czy skompletowane przez Ciebie od podstaw, muszą zawierać ołówki. Bez tego ani rusz! Czego potrzebujesz?

  • Ołówków różnej twardości – np. 2H (twarde), HB (standardowe), 2B, 4B, 6B (miękkie). Dzięki nim łatwiej będzie Ci uzyskać różnorodne efekty – od precyzyjnych linii po ciemniejsze, miękkie cienie.
  • Miękkich ołówków (np. 4B, 6B) idealnych do rysowania cieni, natomiast twardsze (np. 2H, H) są świetne do rysowania szczegółów i konturów.

Węgiel drzewny i kredki węglowe

To kolejne przydatne narzędzia, które warto mieć pod ręką podczas rysowania. Nawet jeśli dopiero zaczynasz! Potrzebujesz węgla drzewnego, który jest doskonały do uzyskiwania głębokich, intensywnych cieni oraz efektów rozmycia. Pozwala dodać dramatyzmu rysunkom. Jeśli obawiasz się węgla, ponieważ nigdy z niego nie korzystałeś czy korzystałaś, wybierz kredki węglowe, czyli narzędzie o podobnych właściwościach co węgiel - są jednak znacznie wygodniejsze w użyciu, zwłaszcza dla osoby początkującej.

Kredki akwarelowe lub kolorowe

Jeśli preferujesz rysowanie w bieli i czerni, pozostań przy ołówku i węglu. Gdyby jednak interesowały Cię kolorowe rysunki, zaopatrz się w kredki akwarelowe. Dzięki nim uzyskasz delikatny, nieco malarski efekt. Co więcej, można je łatwo rozmyć wodą! Kochasz detale? Zatem potrzebujesz kolorowych kredek. Przydadzą Ci się także podczas nauki mieszania kolorów.

Gumki do ścierania

Każdy od czasu do czasu musi wprowadzić poprawki do swoich prac. Jednym z podstawowych narzędzi do usuwania niepożądanych elementów rysunku jest guma chlebowa – miękka, elastyczna guma idealna do precyzyjnego usuwania linii i poprawek. Dzięki niej możesz stopniowo rozjaśniać obszary, bez niszczenia papieru. Ciekawe narzędzie to guma w tubce, która wspaniale sprawdza się przy szczegółowym wymazywania detali.

Odpowiedni papier do rysunku

Trudno wyobrazić sobie ćwiczenia rysunku bez właściwego papieru. Oczywiście początkowo możesz rysować na jakiejkolwiek kartce, jednak większy komfort pracy zapewnisz sobie, wybierając papier o starannie dobranej fakturze. Papier o delikatnej fakturze (np. 190-220 g/m²) dobrze współpracuje z ołówkami, węglem czy kredkami. Taki o gładkiej powierzchni znakomicie spisuje się podczas rysowania detali. Do rysowania węglem lepiej nadaje się grubszy papier, który lepiej absorbuje materiał i nie marszczy się podczas pracy.

Co jeszcze powinien zawierać zestaw do rysunku?

Porządna temperówka do ołówków o różnej twardości oraz nożyk są obowiązkowe.

Opcjonalne narzędzia to blendery umożliwiające wygodne rozcieranie ołówka lub węgla. Podobnie działają stumpki mające formę małych rurek papierowych, dzięki którym możesz rozcierać grafit i uzyskać subtelne przejścia tonalne.

(art. sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%