Instalacje gazu ziemnego są powszechnie stosowane nie tylko w budynkach wielorodzinnych, ale i w niewielkich domkach. Sieci gazociągowe docierają coraz częściej również do mniejszych miejscowości, a nawet wiosek. Energia pochodząca ze spalania gazu jest czystym i oszczędnym źródłem domowego ciepła w kotłach CO oraz we wszelkiego rodzaju kuchenkach.
Tak duża popularność gazu ziemnego sprawia, że nie tylko warto, ale i trzeba pochylić się nad kwestiami związanymi z bezpieczeństwem jego użytkowania. Oczywiście już same urządzenia muszą być produkowane wedle surowych norm, pomieszczenia mają spełniać określone warunki wentylacji, a część urządzeń powinna przechodzić okresowe kontrole serwisowe. Nie zmienia to faktu, że ulatniający się z niesprawnej kuchenki gaz może być powodem śmiertelnego zagrożenia.
Mnogość rozwiązań elektronicznych, dostępnych w XXI wieku, po raz kolejny przychodzi z odsieczą w trudnej sytuacji. Tym razem o bezpieczeństwo domowników troszczy się firma Zamel , dostarczając wysokiej klasy czujnik gazu, model CGZ-01. Zazwyczaj należy go zamontować na suficie – gaz ziemny jest lżejszy od powietrza, zatem najpierw unosi się ku górze pomieszczenia. Powstaje przy tym również prawie bezwonny, więc w pierwszej fazie trudno go wyczuć. Podłączona do sieci 230 V czujka w trybie ciągłym monitoruje skład powietrza i jest w stanie powiadomić sygnałem dźwiękowym już w początkowej fazie ulatniania się gazu.
Na przykładzie urządzenia Zamela można wskazać, że wysokiej klasy czujniki powinny posiadać odpowiedni dodatek autodiagnostyczny. Jeśli najważniejszy moduł w całym układzie przestanie podawać odczyty, użytkownik zostanie powiadomiony poprzez odpowiedni dźwięk. Tak solidnie wykonanych produktów producent ma w swojej bogatej ofercie jeszcze wiele, a kolejny ciekawy przykład można odnaleźć w artykule pt.: „Wybieramy czujnik ruchu z detektorem podczerwieni do domu”.
Ulatniający się z kuchenki gaz to czynnik łatwopalny. Jeśli w pobliżu pojawi się iskra, następuje wybuch. Jeżeli w domu jest używany gaz ziemny lub cięższy od powietrza, propan-butan, to umieszczenie w odpowiednim miejscu czujnika gazu może zadecydować o życiu mieszkańców.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz