Zamknij

Tureckie Kayseri czy Uludag? Który region wybrać na narty w sezonie 22/23

15.09, 16.12.2022 . Aktualizacja: 15.17, 16.12.2022
Skomentuj

Planujesz wyjazd na narty i szukasz nieoczywistego miejsca, które zapewnia doskonałe warunki na stoku i wysokiej klasy hotele? Odpowiedzią na Twoje potrzeby są narty w Turcji. Aktualnie najpopularniejsze regiony to luksusowy Uludağ i nowoczesne Kayseri. Który z nich będzie dla Ciebie najlepszy i czego spodziewać się po białym szaleństwie w Turcji? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Jak długo trwa sezon narciarski w Turcji?

Sezon narciarski w Turcji trwa około 5 miesięcy – od grudnia do kwietnia, ale najlepsze warunki do zjazdów panują od stycznia do marca. Są także regiony, w których śnieg spada już w październiku, a topnieje w maju, jest to jednak uzależnione od warunków pogodowych – opadów śniegu i temperatury powietrza.   

Trasy narciarskie w Turcji

Jeszcze kilka lat temu wizja nart w Turcji wiązała się z samodzielnym planowaniem wyjazdu. Dziś wyjazdy na stoki tego, kojarzonego głównie z hotelami all inclusive przy plaży, kraju organizowane są także przez polskie biura podróży. Dwa najpopularniejsze aktualnie regiony narciarskie – Uludag i Kayseri znajdziesz w ofercie wyjazdów w narty w Turcji w ITACE.

W Turcji jest aż 7 narciarskich ośrodków:

  • Jeden z najstarszych, położony we wschodniej części kraju Erzurum z trasami zjazdowymi zlokalizowanymi na stokach dwóch najwyższych okolicznych szczytów – Konakli i Palandöken.
  • Uludag położone niedaleko Bursy i Stambułu „tureckie zakopane” z łączą długością tras – 20 km, 8 wyciągami krzesełkowymi i 4 kolejkami linowymi.
  • Kayseri-Erciyes w centrum kraju, w słynnej Kapadocji, które oferuje 12 km tras i 8 wyciągów narciarskich.
  • Położony w górach Taurus Saklikent z łączną długością tras – 10 km i 4 wyciągami oraz trasą Karakaya położoną na wysokości 2400 m n.p.m.
  • Sarikamiş położone niedaleko granicy z Armenią z 5 trasami zjazdowymi o długości 17 km.
  • Kartalkaya z 12 trasami o łącznej długości 20 km, 11 wyciągami i pierwszym profesjonalnym snowparkiem w Turcji.
  • Tahtali w Parku Narodowym Olympos z widokami na wybrzeże Morza Śródziemnego.

Jaki region na narty w Turcji wybrać: Kayseri czy Uludag?

Aktualnie dwa najpopularniejsze i najchętniej wybierane regiony narciarskie w Turcji to Kayseri i Uludag. Oba oferują miłośnikom białego szaleństwa zjazdy na świetnie przygotowanych stokach i wysokiej klasy hotele. Który z nich będzie dla Ciebie lepszy? Poniżej krótka charakterystyka obu.

Kayseri

Kayseri to najnowocześniejszy ośrodek narciarski w Turcji z aż 102 km tras, w tym ponad połową ze sztucznym naśnieżaniem. Na stokach działa 14 wyciągów, a zjeżdżając, można podziwiać widoki na szczyt wulkanu Erciyes. Najwyżej położona stacja narciarska znajduje się na wysokości 3400 m n.p.m. i przeznaczona jest dla doświadczonych narciarzy, ale znajdują się tutaj zjazdy o różnym stopniu trudności. W cenie tutejszego skipassa jest aż 50 zjazdów.

Hotele w tym regionie położone są blisko wyciągów, z eleganckimi wnętrzami i doskonałą turecką kuchnią zapraszają do zimowego wypoczynku całe rodziny. Kayseri to także idealna baza wypadowa do zwiedzania czarującej Kapadocji.

Uludağ

Uludağ to jeden z najpopularniejszych i najbardziej luksusowy ośrodek narciarski w Turcji. Znajdują się tu wysokiej klasy hotele 4- i 5-gwiazdkowe zlokalizowane tuż przy stacjach narciarskich i oferujące wyżywienie w formule all inclusive. Narciarze i snowboardziści mogą tu skorzystać z 24 tras zjazdowych o łącznej długości 20 km o różnym stopniu trudności, a także 14 wyciągów – głównie krzesełkowych oraz kolejek gondolowych. Tutejsze stoki obfitują też w miejsca idealne do freeride'u. Po nartach można skorzystać z udogodnień hotelowych lub wybrać się do położonych niedaleko Bursy i Stambułu z wieloma wspaniałymi atrakcjami.

Uludağ czy Kayseri – który z tych regionów bardziej odpowiada Twoim potrzebom? Choć narty w Turcji nie dorównują jeszcze popularnościom stokom we Włoszech czy w Austrii, każdemu miłośnikowi białego szaleństwa zapewnią moc atrakcji najwyższych lotów.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%