Zamknij

Poszukując komfortowego domu

10:33, 24.01.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 10:33, 24.01.2023

Dla większości osób zamieszkanie w nowym domu jest jednym z najważniejszych kroków w życiu. Potężnym wydatkiem, nieraz wiążącym się z koniecznością spłacania kredytu przez kilkanaście czy więcej lat, jednak bardzo, ale to bardzo satysfakcjonującym. Decydując się na zakup domu, bierzemy pod uwagę mnóstwo czynników, starając się, aby ten wybór był jak najbardziej idealny i dopasowany do preferencji.

Pierwsze kroki

W przeciwieństwie do mieszkańców USA czy Europy Zachodniej nie wykazujemy się dużą mobilnością i wielokrotnie mieszkamy w jednym miejscu przez całe dorosłe życie. Stąd też powinniśmy wykazywać się dużą rozwagą przy zakupie domu, a lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników, o ile nie najważniejszym. Odpowiednia działka może być ważniejsza nawet niż sam budynek. W końcu ten drugi można wyremontować czy przebudować, a lokalizacji działki nie zmienimy...

No właśnie – dostosowanie budynku do własnych potrzeb może okazać się koniecznością. Z jednej strony chodzi o kwestie wizualne, związane z rozkładem pomieszczeń czy dodatkową infrastrukturą, jak garaż, podjazd czy altana. Z drugiej o czynniki, które rzutują na komfort i wygodę mieszkańców, a czasem nawet na ich zdrowie. W tym miejscu na pomoc może przyjść badanie termowizyjne.

Do czego wykorzystamy termowizję?

Termowizja polega na odczycie temperatur danych powierzchni oraz zobrazowaniu ich w postaci zdjęcia czy filmu. Dzięki nim możemy widzieć nie tylko samą temperaturę, ale także różnicę względem otoczenia czy sąsiadujących powierzchni. Właśnie w ten sposób lokalizowane są mostki termiczne. To miejsca, w których dochodzi do dużych ubytków ciepła, na przykład związanych z nieprawidłowo położoną izolacją czy też jej zupełnym brakiem. Utrata ciepła to rzecz jasna konieczność jego ponownego dostarczenia, jeśli mieszkańcy mają mieć zapewniony określony komfort — czyli po prostu zwiększenie nakładów na ogrzewanie. Czasem, głównie w starym budownictwie, te wydatki na ogrzewanie mogą okazać się horrendalne – w końcu wszyscy wiemy, że ceny węgla, gazu i prądu biją kolejne rekordy. Kupując więc dom, zdecydowanie warto zdecydować się na usługi kamerą termowizyjną Kielce, świadczone przez firmę TERMOCENT. Dzięki temu możemy sprawdzić stan budynku i oszacować koszty, jakie będziemy musieli ponieść na jego ewentualną termomodernizację. Samo ogrzewanie to jednak nie wszystko. Nieszczelności w izolacji mogą przecież powodować także inne problemy. Miejsca „zimniejsze” często mogą oznaczać, że gromadzi się w nich wilgoć, na przykład w wyniku podciągania kapilarnego albo zamakania nieprawidłowo zabezpieczonych ścian. Przedostająca się do pomieszczenia wilgoć może z kolei powodować powstawanie grzyba, niszczącego ściany, meble, zaburzającego komfort mieszkańców i rzutującego na ich zdrowie.

Sprawdź też otoczenie

Lokalizacja budynku może być oceniana pod względem wizualnym (działka w ładnym miejscu), komunikacyjnym (z dobrym dojazdem) czy funkcjonalnym (wymagana infrastruktura wokół). Takie kryteria są dość indywidualne, jednak powiązane też z wpływem otoczenia na mieszkańców. Bliskość arterii komunikacyjnych, zwłaszcza tras szybkiego ruchu czy linii kolejowych, może powodować generowanie nadmiernego i uciążliwego hałasu. Aby się o tym upewnić, można zdecydować się na tzw. pomiary akustyczne. Pomiar natężenia dźwięku może wykazać, że działka, chociaż urocza, jest jednak zbyt „głośna”, przez co mieszkanie na niej oznaczać będzie ciągłe obcowanie z szumem tła, jak dźwięki dochodzące z pobliskiej drogi czy zakładu. W niektórych przypadkach może się jednak okazać, że możliwe jest podniesienie izolacyjności akustycznej budynku czy jego otoczenia, np. poprzez tłumiące i rozpraszające dźwięk nasadzenia wzdłuż granicy działki czy zastosowanie stolarki okiennej o lepszych parametrach. To oczywiście tylko część z czynników, które musimy brać pod uwagę, dokonując inwestycji, która często okazuje się największą i najważniejszą w życiu.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%