Zamknij

Gatunek używanych Europalet EPAL/EUR/UIC – za co odpowiada?

16:30, 30.01.2023 . Aktualizacja: 13:48, 28.02.2023
Skomentuj

Paletę można potocznie zdefiniować jako drewnianą platformę zbudowaną z desek, które są połączone drewnianymi klockami. Te produkowane wedle określonych wymiarów i standardów, które posiadają odpowiednie licencje, nazywane są europaletami EPAL/EUR/UIC [artykuł sponsorowany].

 

Z uwagi na to, że na rynku można zakupić europalety nowe i używane, dzieli się je odpowiednio na gatunki. Za co odpowiada i jak jest określany gatunek używanych europalet EPAL/EUR/UIC?

Gatunki używanych palet euro

Palety EUR stały się produktem wystandaryzowanym i podlegają ochronie prawnej. Stało się tak wskutek nowelizacji ustawy Prawa Własności Przemysłowej z 1 listopada 2017 roku. Aby paleta mogła być nazywaną europaletą, na jednym ze wsporników musi posiadać znak licencyjny EPAL/EUR/UIC.

Gatunek używanych europalet EPAL/EUR/UIC określa się na podstawie stanu technicznego. Odpowiednio palety euro zalicza się do gatunku 1 lub 2.

Gatunek 1 to najwyższej jakości europalety spośród wszystkich używanych nośników. Najczęściej wykorzystywane były tylko raz, ale zalicza się do niego również nowe palety. Cechują się one jasnym kolorem. Ich obróbka odkażająca została przeprowadzona według standardu ISPM-15, zgodnie z wymogami Instytutu Technologii Drewna. Idealnie sprawdzają się do transportu towarów i magazynowania na regałach niskiego, średniego oraz wysokiego składowania. Europalety gatunku 1 spełniają kryteria jakości określone w Karcie Oceny Palet ECR i bezwzględnie posiadają oznaczenia posiadające ich oryginalność.

Najtańszą opcją wśród używanych europalet są te należące do gatunku 2. Ich kolor jest ciemniejszy, jednak w dalszym ciągu nie posiadają technicznych uszkodzeń naruszających konstrukcję. Są odpowiednio suche, czyste i odkażone, by spełniać standard ISPM-15. W dalszym ciągu pozwalają na bezpieczny transport i składowanie produktów. Ich oryginalność również musi być potwierdzona, a na jednym ze wsporników muszą posiadać odpowiednie oznaczenie.

Cechy europalety

Choć gatunek używanych europalet EPAL/EUR/UIC ma wpływ na ich cenę, nie wpływa on na podstawowe cechy, jakimi odznaczają się te nośniki.

Bez względu na swój gatunek palety takie bezwzględnie mają wymiary 1200 x 800 x 144 mm. Zbudowane są z certyfikowanego drewna z dokładnie takiej samej liczby elementów, połączonych ze sobą w sposób określony przez normy tak, by swobodnie można je było przewozić wózkami paletowymi.

Prócz wymiarów istotna jest również waga palety, która zawsze wynosi 25 kg i ma wpływ na ładowność. Zarówno standaryzowane wymiary, jak i waga pozwalają łatwo zaplanować załadunek towaru i określić miejsce, jakie zajmą palety zarówno w transporcie, jak i magazynie.

W przypadku transportu towarów ważna jest również ładowność nośnika, czyli maksymalna waga, jaką paleta może być obciążona. Ta w przypadku palet euro wynosi 1500 kg i nie może się zmienić w zależności od gatunku. Nośność statyczna jest ponad 2 razy większa.

Każdy nośnik certyfikowany jako europaleta może być swobodnie przewożony i wymieniany na terenie Unii Europejskiej oraz wielu innych krajach, co znacznie usprawnia procesy zarówno załadunku, jak i rozładunku.

Zobacz ofertę palet drewnianych PolskieOpakowania.com

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%