W dzisiejszych czasach blachodachówka nie odbiega za bardzo od dobrze znanej, klasycznej dachówki. Wysoka jakość blachodachówek oraz bogactwo możliwości aranżacyjnych, które ona nam funduje. Ekonomia oraz estetyka to cechy charakterystyczne blachodachówki. Dodatkowo odnajdzie się ona w niemal każdej stylizacji, od budownictwa ujętego w tradycyjnych ramach, aż do architektonicznych manifestacji nowoczesności. Gdy już zdecydujemy się na blachodachówkę, musimy jeszcze wybrać jaki jej typ bardziej nam odpowiada. Możemy postawić na blachodachówkę modułową lub rozważyć kupno tej ciętej z arkusza. W tym artykule opiszemy zalety obydwóch rozwiązań.
Czym pokryć dach o dużej powierzchni? W takim przypadku najlepszym wyjściem będzie blachodachówka tradycyjna w arkuszu. Oprócz wielkopowierzchniowych dachów, blachodachówka w arkuszu sprawdzi się również w przypadku dachów o mniejszej powierzchni, które nie zawierają dodatków w postaci lukarn czy wolich ok. 9 m2 - tyle wynosi powierzchnia, którą blachodachówka w arkuszu może jednorazowo pokryć. Rezultatem tej statystyki jest to, że prace z blachodachówką w arkuszu przebiegają naprawdę szybko.
Sporym udogodnieniem (np. w firmie Blachy Pruszyński) jest to, że ilość blachodachówki jest dokładnie wyliczana za pomocą specjalnego programu, znanym pod nazwą ISOD. Jeśli już zdecydujemy się na blachodachówkę tego typu, pamiętajmy, by zamówić ją z wyprzedzeniem, by potem nie opóźniać prac na budowie.
Jeśli naszym celem jest pokrycie dachu dwu- lub wielospadowego, zawierającego wszelkiego rodzaju dekoracyjne urozmaicenia, to lepszym wyjściem okaże się blachodachówka modułowa w mniejszym formacie. Są one bardzo poręczne i praca z nimi to czysta przyjemność. Dodatkowo łatwo można je dociąć na dachu. Blachodachówka modułowa to także szereg innych ułatwień, od transportu, aż do przechowywanie na placu budowy.
Jeżeli naszym marzeniem jest dom utrzymany w klasycznych rysach, to idealnym rozwiązaniem okaże się blachodachówka profilowana. Wizualnie przypomina ona dachówkę ceramiczną z efektem delikatnej lub bardziej intensywnej fali. Przykładami modeli blachodachówki profilowanej są SZAFIR, którego cechą charakterystyczną jest wyższy profil czy REN, który odznacza się innowacyjnym kształtem. Kolory, które utożsamiane są z klasyką to: czerwień, cegła oraz brąz. Jeśli chcemy nadać naszemu domu nowoczesnych cech, powinniśmy postawić na dach w odcieniach szarości lub czerni. Pamiętajmy, żeby każde rozwiązanie współgrało z pozostałymi elementami naszego domu, by dach nie był odrębnym elementem, a cała konstrukcja domu tworzyła spójną całość.
Jeśli blachodachówka profilowana to idealna opcja dla tradycyjnych konstrukcji, to blachodachówka modułowa to świetne rozwiązanie służące do realizacji najnowszych trendów w budownictwie. Oczywiście istnieje możliwość zastosowania blachodachówki modułowej w stylizacjach odwołujących się do tradycji (przykładem mogą być REGLE, które stanowią nawiązanie do gontu drewnianego). Częściej jednak spotkamy się z blachodachówką modułową w budownictwie czerpiącym garściami z nowoczesności. Realizację nowoczesnych standardów zapewnią nam modele PŁASKA PLUS oraz TIGRA.
Co decyduje o wysokiej jakości blachodachówek? Odpowiedzią jest powłoka ochronna, która nie dość, że chroni pokrycie przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, to jeszcze dodaje blachodachówce wizualnej wirtuozerii. Za najlepsze uznawane są powłoki, które sprawią, że nasze pokrycie będzie trwałe przez wiele lat. Firma Blachy Pruszyński oferuje na nie gwarancję sięgającą 50 lat.