Zamknij
REKLAMA

Lech Poznań mistrzem Polski. Jakie są szanse wielkopolan w europucharach?

00:00, 02.06.2022 | materiał partnera

Lech Poznań ponownie został mistrzem Polski. Wielkopolanie zagrają teraz w europejskich pucharach, gdzie spotkać może ich dosłownie wszystko.

Lech Poznań jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich klubów, ale w ostatnich latach szczęście mu nie sprzyjało. Poza licznymi ligowymi porażkami, „Kolejorz” przegrał także kilka razy w finale Pucharu Polski. Teraz fortuna się jednak odwróciła. 

Mistrzostwo wydarte po latach

To był jeden z najlepszych sezonów PKO BP Ekstraklasy od lat. Zarówno walce o mistrzostwo, jak i tej o utrzymanie towarzyszyły ogromne emocje od pierwszej do ostatniej kolejki. O najważniejszy triumf niespodziewanie nie walczył zeszłoroczny czempion, Legia Warszawa, a rozgrywka miała rozstrzygnąć się między Lechem Poznań, Rakowem Częstochowa oraz Pogonią Szczecin.

Po rundzie jesiennej wydawało się, że to kluby z Poznania i Szczecina są w najlepszej sytuacji. Ten pierwszy zdecydowanie przewodził ligowej stawce, a drugi miał mecze u siebie z kontrkandydatami do mistrzostwa. Jak to często bywa, stało się zupełnie inaczej. Pogoń przegrała oba niezwykle ważne spotkania, a Lech dużo wcześniej stracił całą wypracowaną przewagę. 

Świetnie radził sobie za to Raków, który do prowadzenia w ligowej tabeli dołożył zwycięstwo w Pucharze Polski po pokonaniu Lecha w finale. Wydawało się, że to właśnie częstochowianie sięgną po tytuł, prowadząc w tabeli na trzy kolejki przed końcem i mając do rozegrania mecze z teoretycznie słabszymi od siebie rywalami. 

Piłkarze klubu spod Jasnej Góry nie wytrzymali jednak presji związanej z historycznym sukcesem. Najpierw zremisowali z Cracovią, przez co Lech wrócił na szczyt tabeli, a tydzień później niespodziewanie przegrali z Zagłębiem Lubin, czym pogrzebali swoje szanse na mistrzostwo. 

Emocji podczas tych tygodni było co niemiara, a ich kolejna odsłona już w przyszłym sezonie. Rozgrywki PKO BP Ekstraklasy można oczywiście obstawiać u bukmacherów, dzięki czemu można zwiększyć sobie poziom adrenaliny. Coraz popularniejsze jest korzystanie z aplikacji na smartfon, takich jak Betfan (zobacz więcej https://www.probukmacher.pl/akademia/bukmacherzy/betfan/betfan-aplikacja/)  gdzie można obstawiać mecze na żywo np. podczas pobytu na stadionie. 

Co dalej?

Dzięki triumfowi w ligowych rozgrywkach, Lech Poznań zagra w eliminacjach do Ligi Mistrzów UEFA. Polskim klubom od kilku lat nie udało się awansować do fazy grupowej tych rozgrywek, a Legia Warszawa w sezonie 2021/22 odpadła w III rundzie kwalifikacyjnej. W stolicy Wielkopolski z pewnością liczą jednak, że poczynione wzmocnienia i odrobina szczęścia pozwolą na goszczenie najlepszych klubów świata przy Bułgarskiej. Byłoby to wielkie święto futbolu nie tylko dla naszego województwa, ale dla całej Polski. 

Warto jednak pamiętać, że ewentualne odpadnięcie z eliminacji Ligi Mistrzów nie oznacza końca przygody w europejskich pucharach. Dla przykładu odpadając we wspomnianej wyżej III rundzie kwalifikacji, rozgrywa się bowiem mecze w ostatniej rundzie kwalifikacji do Ligi Europy. W przypadku zwycięstwa w dwumeczu awansuje się do fazy grupowej tych rozgrywek, a w przypadku porażki… nie kończy się udziału w europejskich pucharach. „Spada” się bowiem do fazy grupowej Ligi Konferencji Europy, a więc trzeciego szczebla europejskich rozgrywek.

Oczywiście najlepiej byłoby zagrać w Lidze Mistrzów albo Lidze Europy, ale rozgrywki Ligi Konferencji Europy w sezonie 2021/22 także okazały się bardzo ciekawe. Dość powiedzieć, że występowały w nich zespoły, takie jak FC Barcelona, FC Porto, AS Monaco, Glasgow Rangers czy Olympique Lyon. Warto o tym pamiętać kibicując Lechowi na stadionie, jak i przed telewizorami, co z pewnością będą robiły miliony osób z Krotoszyna i całej Wielkopolski.

Materiały przygotowane przez https://www.probukmacher.pl/.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%