Zamknij
REKLAMA

Co warto wiedzieć przed zakupem soczewek kontaktowych

08.28, 23.08.2022 materiał partnera

Zastanawiasz się nad kupnem szkieł kontaktowych, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem. Dzięki niemu dowiesz się, jakie soczewki wybrać oraz w jakie inne niezbędne akcesoria musisz się wyposażyć.

Rodzaje soczewek dostępnych na rynku

Przy wyborze soczewek kontaktowych trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Najważniejszym jest oczywiście dopasowanie soczewek do wady wzroku. Wiele osób ma przeświadczenie, że szkła kontaktowe mogą być noszone tylko w przypadku wystąpienia niewielkich wad wzroku. W rzeczywistości soczewki kontaktowe są skuteczną metodą korekcji, nawet w przypadku zaawansowanych wad refrakcji. Na rynku są dostępne:

  • Soczewki sferyczne, najpopularniejsze i najłatwiej dostępne, stosowane w przypadku wystąpienia krótkowzroczności oraz dalekowzroczności.
  • Soczewki toryczne, inaczej zwane cylindrycznymi, przeznaczone dla astygmatyków
  • Soczewki progresywne, umożliwiają wyraźne widzenie z bliska, jak i z daleka, przez co są wygodnym rozwiązaniem dla osób ze starczowzrocznością. Najpopularniejszym rozwiązaniem tego typu są soczewki progresywne miesięczne.

Soczewki jednodniowe, miesięczne i całodobowe

Inną kwestią jest tryb noszenia soczewek. Jego dobór zależy w głównej mierze od preferencji użytkownika. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są:

  • Soczewki miesięczne - są to szkła kontaktowe wielokrotnego użytku, które można stosować przez okres 30 dni. Należy zaaplikować je rano, a na noc zdjąć, przemyć i pozostawić na kilka godzin w dezynfekującym płynie. To najbardziej popularne i przestępne cenowo rozwiązanie, dedykowane osobom, które chcą nosić soczewki na co dzień.
  • Soczewki jednodniowe – są produktem jednorazowym. Należy założyć je rano, a wieczorem po zdjęciu wyrzucić, przez co nie wymagają żadnej pielęgnacji. Warto jednak mieć na uwadze, że ich stosowanie jest nieco mniej ekonomiczne. Dlatego soczewki jednodniowe najlepiej sprawdzą się u osób, które chcą nosić szkła kontaktowe sporadycznie.
  • Soczewki całodobowe - najczęściej są to soczewki miesięczne, które nie wymagają zdejmowania na noc. Niemniej jednak co kilka dni należy je ściągnąć i przemyć, by usunąć gromadzące się na nich zabrudzenia, osady i pyły. Nie jest to jednak rozwiązanie dla osób z wrażliwymi oczami, ponieważ dość mocno obciąża narząd wzroku i może powodować uczucie dyskomfortu. Soczewki całodobowe znajdziesz na stronie https://www.bezokularow.pl/soczewki-calodobowe.

Czy oprócz soczewek potrzebuje czegoś jeszcze?

Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj soczewek się zdecydujesz. W przypadku szkieł kontaktowych jednodniowych nie potrzebujesz żadnych dodatkowych akcesoriów. Inaczej sprawa wygląda w przypadku soczewek miesięcznych. Aby były bezpieczne dla oczu i zachowały swoje właściwości, niezbędny jest ich właściwa pielęgnacja. Do tego potrzebny jest płyn do soczewek oraz specjalny pojemniczek do przechowywania.

Najwygodniejszym i najczęściej wybieranym rozwiązaniem są płyny wielofunkcyjne. Służą one do przemywania, dezynfekcji oraz przechowywania soczewek. Nie wymagają one neutralizacji czy spłukiwania, dlatego soczewkę wyjętą z płynu można aplikować bezpośrednio na oko. Płyny wielofunkcyjne mogą jednak nie sprawdzić się u alergików. Dla nich rekomenduje się stosowanie płynów oksydacyjnych, które są pozbawione konserwantów. Tutaj należy jednak przestrzegać wyznaczonego przez producenta czasu neutralizacji, aby uniknąć podrażnień oczu.

Jeśli spędzasz dużo czasu w zamkniętych pomieszczeniach lub pracujesz wiele godzin przy komputerze, zaopatrz się również w nawilżające krople do oczu. Pamiętaj, że powinny być one przeznaczone do stosowania ze szkłami kontaktowymi.

Na rynku są dostępne także specjalne płyny do demakijażu, przeznaczone dla użytkowników soczewek, jednak nie musisz się na nie decydować. Makijaż należy zmyć po zdjęciu soczewek, więc w tym przypadku specjalny preparat nie jest niezbędny. Warto jednak postawić na delikatne płyny micelarne, które będą łagodne dla oczu.

Soczewki oraz akcesoria w świetnych cenach znajdziesz na stronie https://www.bezokularow.pl/soczewki-kontaktowe .

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%