Zamknij
REKLAMA

Jak na ludzi wpływa brak pracy?

09.05, 10.10.2022 materiał partnera Aktualizacja: 09.05, 10.10.2022

Dzięki pracy ludzie są w stanie zarabiać pieniądze potrzebne do życia. Wykonywanie obowiązków służbowych stanowi więc znaczną część życia większości ludzi. Mimo narzekania czy przytłoczenia obowiązkami brak pracy może mieć jednak negatywne skutki. Sprawdź, jak na ludzi wpływa brak pracy. 

Dlaczego ludzie nie mogą znaleźć pracy? 

Mimo wielu ofert na stronie Pracuj.pl istnieje duża liczba osób, która nie potrafi znaleźć pracy. Jest to spowodowane różnymi czynnikami. Obok braku odpowiednich kwalifikacji czy cech również postęp technologiczny ma duży wpływ na rynek pracy. Przez pracę maszyn niektóre zawody zaczęły być uważane za ginące, co sprawiło, że osoby zajmujące się danym zawodem mogły stracić swoją pracę i były zmuszone szukać nowego stanowiska. 

Brak pracy a depresja 

Często długotrwałe szukanie pracy, w międzyczasie próba radzenia sobie z utrzymaniem rodziny, domu, opłaceniem rachunków czy kupnem żywności prowadzi do spadku motywacji, niechęci, a nawet do depresji. Dzieje się tak przez pojawiające się pesymistyczne myśli. Taka osoba postrzega inne osoby wokół niej za lepsze, a samą siebie ocenia w krytyczny sposób. Przez takie zachowanie spada drastycznie jej samoocena oraz postrzeganie własnej osoby. 

Jak pomóc osobie bezrobotnej? 

Jeżeli widać, że dana osoba nie radzi sobie z brakiem pracy, należy jej pomóc. Dobrym pomysłem będzie przekonanie jej do pójścia do doradcy zawodowego. Profesjonaliści są w stanie pomóc określić ścieżkę rozwoju lub rozwiązać problemy związane z brakiem zatrudnienia, lub trudnością w jego zdobyciu. Często pomocne okazują się również różnorodne kursy czy szkolenia podnoszące kwalifikacje. Takim sposobem szanse na zdobycie zatrudnienia wzrastają, a osoba bezrobotna nie będzie miała poczucia straconego czasu. Często można znaleźć oferty takich kursów w Internecie, a w zależności od branży również wykonywać je w formie zdalnej. 

Co ludziom daje praca? 

Praca to nie tylko pieniądze. Dzięki współpracy ludzie są w stanie integrować się innymi osobami oraz poznawać współpracowników. Jednocześnie poprzez wykonywanie obowiązków pracownicy myślą o sobie pozytywnie, wiedząc, że ich czyny mają wpływ na jakiś proces i nie są bezcelowe. Równocześnie kształcenie się i rozwój swoich kompetencji sprawia, że ludzie mogą realizować swoje cele i sięgać po coraz wyższe szczeble w karierze. 

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%