Zamknij
REKLAMA

Atopowe zapalenie skóry — jak dobierać kosmetyki do pielęgnacji?

10.51, 14.10.2022 materiał partnera Aktualizacja: 10.51, 14.10.2022
www.pexels.com

Atopowe zapalenie skóry to bardzo częste schorzenie dermatologiczne, w którego przebiegu dochodzi do rozwinięcia się przewlekłego zapalenia warstwy rogowej naskórka. Objawia się ono jego suchością, pieczeniem, zaczerwienieniem, a także silnym świądem. Może pojawić się w każdym wieku, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych i często ma podłoże genetyczne. Pacjenci, którzy cierpią z powodu tej dermatolodzy, powinni unikać czynników drażniących i odpowiednio dobierać kosmetyki do pielęgnacji swojej wrażliwej cery. Na jakie preparaty warto postawić przy atopowym zapaleniu skóry? Podpowiadamy.

Atopowe zapalenie skóry — oczyszczanie

Osoby, które cierpią z powodu atopowego zapalenia skóry, powinny bardzo uważnie dobierać wszystkie stosowane preparaty kosmetyczne. W pielęgnacji nie mogą jednak zapomnieć o właściwym oczyszczeniu skóry, zarówno twarzy, jak i innych części ciała. Jest to bardzo istotne, aby codziennie zmywać z naskórka wszelkie czynniki drażniące, które w ciągu dnia mogły się na nim osadzić, takie jak alergeny, kurz, roztocza, zanieczyszczenia związane z ruchem miejskim i wiele innych.

Do mycia w przypadku AZS należy wykorzystywać jedynie delikatne pianki lub żele, które nie posiadają w swoim składzie silnych związków powierzchniowo-czynnych, czyli mocnych detergentów. Dodatkowo po umyciu twarzy należy osuszać ją przy pomocy jednorazowego ręcznika, aby zminimalizować ryzyko podrażnienia skóry, a także przeniesienia na nią różnego rodzaju zanieczyszczeń, kurzu czy roztoczy.

Atopowe zapalenie skóry — nawilżenie i natłuszczenie

Atopowe zapalenie skóry to choroba, w której przebiegu obserwuje się nadmierną aktywność komórek znajdujących się w jej głębszych warstwach. Dodatkowo w wyniku jej uszkodzeń są one znacznie bardziej narażone na kontakt z różnego rodzaju alergenami czy zanieczyszczeniami, niż ma to miejsce w przypadku osób zdrowych. Dlatego tak istotne jest stosowanie kosmetyków o działaniu nawilżającym i natłuszczającym, które wzmacniają barierę hydrolipidową skóry.

Z tego powodu rano warto używać kremu nawilżającego, a także produktów z filtrem UV, ponieważ jak wiadomo, promieniowanie słoneczne może działać drażniąco na skórę każdego człowieka, a w przypadku AZS powodować zaostrzenie objawów tej dermatozy. Warto więc postawić na kremy i sera, które w swoim składzie zawierają substancje takie jak niacynamid. Łagodzi on podrażnienia, koi i nawilża skórę, a dodatkowo ma działanie przeciwzapalne.

Atopowe zapalenie skóry — skład kosmetyków

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry z AZS, należy szczególną uwagę zwracać na ich składy, aby były pozbawione czynników drażniących. Takie produkty powinny być wolne od alkoholu, silnych detergentów, SLS-ów, substancji zapachowych, a także sztucznych barwników. Najlepiej jeżeli są hipoalergiczne i dedykowane do pielęgnacji skóry atopowej. Z kolei w przypadku kosmetyków do makijażu również najlepiej stawiać na hipoalergiczne produkty o beztłuszczowej formule.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%