Zamknij

Przeciekający brodzik? Skuteczne sposoby na to, jak uszczelnić brodzik

14:11, 22.07.2020 |
Skomentuj

Prawidłowo uszczelniony brodzik to gwarancja suchości podłogi w łazience, przynajmniej w strefie kąpielowej. Jeżeli uszczelnienie nie będzie skuteczne, na płytkach pojawiać się będzie woda, co przekłada się nie tylko na walory estetyczne wnętrza, ale również czystość w pomieszczeniu. Może też dojść do wystąpienia trwałych zacieków na płytkach, szczególnie na ścianie. Będą one bardziej widoczne na ciemnych kolorach oraz połyskujących powierzchniach. Jak poradzić sobie z przeciekającym brodzikiem?

Specjalna izolacja

Aby uniknąć przeciekania brodzika w przyszłości, należy wykonać odpowiednią izolację, będącą uszczelnieniem zapobiegającym wyciekom wody. Najskuteczniejsza jest folia izolacyjna, którą układamy na podłodze, ale też na ścianach, zanim jeszcze położymy płytki podłogowe do łazienki. Zadaniem folii jest ochrona również samych płytek. Dzięki niej woda nie wypływa przez szczeliny pomiędzy nimi i tym samym nie doprowadza do ich zniszczenia. Tam, gdzie jest bateria prysznicowa, powinno się zastosować taśmę izolacyjną. W narożnikach i miejscach połączenia ściany z podłogą montujemy listwy izolacyjne.

Do zatkania szczelin przy kabinie prysznicowej i brodziku wykorzystywany jest silikon. Przy jego wyborze zwracamy uwagę na właściwości grzybobójcze, co przekłada się na większą ochronę przed namnażaniem się szkodliwych dla organizmu człowieka drobnoustrojów.

Uszczelnianie brodzika i kabiny prysznicowej krok po kroku

Pierwszy etap przy uszczelnianiu kabiny i brodzika prysznicowego to odpowiednie przygotowanie podłoża. Koniecznie trzeba je dokładnie wyczyścić i zagruntować powierzchnię. Kładziemy folię izolacyjną w płynie, po czym mocujemy płytki łazienkowe. W przypadku kabiny z brodzikiem trzeba uszczelnić szczelinę, która powstaje pomiędzy ścianą, a brodzikiem. Uszczelnienie powinno być elastyczne, co wyeliminuje ryzyko jego uszkodzenia podczas kąpieli. To jest właśnie etap, gdzie bardzo dobrze sprawdza się silikon o właściwościach grzybobójczych.

Ochrona płytek przed zabrudzeniami z silikonu

Najlepszym sposobem na ochronę brodzika przed wyciekami wody jest właściwe jego uszczelnienie na etapie montażu. Często jednak problem pojawia się już w trakcie użytkowania prysznica. Występuje on przede wszystkim na łączeniu ścianki kabiny ze ścianą. Sprawdzamy, w którym miejscu pojawia się wyciek. Najprawdopodobniej ścianka kabiny nie przylega w tym miejscu idealnie do ściany, co możemy naprawić, stosując silikon.

Przy jego aplikacji istnieje ryzyko zabrudzenia płytek. Aby tego uniknąć, zabezpiecz je taśmą ochronną, Używaj też specjalnego pistoletu do silikonu, aby precyzyjnie wypełniać szczeliny. Jeżeli mimo to na płytkach zauważyłeś zabrudzenia, usuń je natychmiast, zanim silikon zaschnie. W przeciwnym razie jego usunięcie będzie trudne. Do pozbywania się silikonu z płytek nie używaj ostrych narzędzi, ponieważ możesz zniszczyć ich powierzchnię. Zastosuj specjalne środki rozpuszczające silikon lub nałóż na zabrudzone miejsce dużą warstwę płynu do mycia naczyń i po kilku minutach wytrzyj powierzchnię gąbką.

O szczelności brodzika decyduje zabezpieczenie powierzchni i wykonane uszczelnienie jeszcze na etapie wykańczania łazienki. W późniejszym czasie przy ewentualnych wyciekach możemy korzystać z silikonu, wypełniającego szczeliny w miejscu łączenia się prostopadłych względem siebie powierzchni.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz