Zamknij

Wyrusz na wyprawę z dobrym plecakiem trekkingowym!

18:13, 25.08.2020 | J.U
Skomentuj

Wyprawa na trekking w góry lub inne miejsca to duże przedsięwzięcie logistyczne - musimy zadbać nie tylko o swoją kondycję, ale też o odpowiednie wyposażenie! Z jednej strony powinno zawierać wszystkie niezbędne elementy potrzebne nam na wyprawie, z drugiej jednak nie stanowić obciążenia dla naszych pleców. Odpowiedni strój to kolejna kwestia, którą warto przemyśleć, jednak najważniejszym elementem wszystkich wypraw trekkingowych jest plecak - to od niego w głównej mierze zależy czy nasza wyprawa będzie przyjemna. Poniżej przedstawione zostały wskazówki, w jaki sposób wybrać idealny dla siebie plecak.

Pojemność plecaka 

Pojemność plecaka, który wybierzemy na naszą wyprawę, powinna być ściśle uzależniona od długości trekkingu i ilości rzeczy, które planujemy ze sobą zabrać. Jeśli myślimy o trekkingu, to powinniśmy skupić swoją uwagę na plecakach, od 20 do nawet 80 litrów - mniejsze sprawdzą się na kilkudniowych wyprawach, zaś te większe zabierzemy na długie kilkutygodniowe wyjścia. Pojemność plecaka to kwestia indywidualna, jednak warto mierzyć siły na zamiary. Jeżeli nasza siła fizyczna (dotyczy to nie tylko kobiet) nie pozwala nam na długotrwałe noszenie dużego ciężaru na plecach, nie warto inwestować w duże plecaki, gdyż po wypełnieniu go zdamy sobie sprawę, że nie damy rade przejść kilkudziesięciu metrów z takim obciążeniem. 

System nośny oraz stelaż

Absolutnym wymogiem każdego plecaka trekkingowego jest solidny system nośny, w głównej mierze oparty na pasach biodrowych oraz pasie piersiowym. W długich wyprawach pas biodrowy jest często wykorzystywany, dzięki czemu możemy skutecznie odciążyć nasze barki i ramiona. Same pasy powinny być odpowiednio grube i obite pianką - jeżeli zdecydujemy się na model z wąskimi szelkami, możemy w niedługim czasie poczuć wrażenie wbijania się pasów, co skutecznie utrudni nam dalszą przygodę.

Przed zakupem powinniśmy zastanowić się również nad opcją plecaka ze stelażem zewnętrznym bądź wewnętrznym. Z reguły plecaki z wbudowanym wewnątrz stelażem stanowią idealne rozwiązanie. Jeśli jednak zależy nam na plecaku ze stelażem zewnętrznym, upewnijmy się, że istnieje możliwość demontażu go. Dzięki temu mały plecak w razie potrzeby może zostać potraktowany również jako bagaż podręczny. 

Dodatkowe funkcjonalności naszego plecaka trekkingowego 

Plecak trekkingowy powinien zawierać dużo funkcjonalnych i użytecznych kieszonek, do których łatwo będzie sięgnąć bez potrzeby zdejmowania bagażu. Idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie powierzchni pasa biodrowego na wszycie tam kieszonki. Bardzo ważne jest, aby plecak był wyprodukowany z odpowiedniego, wodoodpornego materiału - dzięki temu w przypadku ulewnych i nawet niespodziewanych deszczów cały nasz dobytek nie będzie zamoczony. Warto zwrócić także uwagę na wentylację naszego plecaka trekkingowego.Odpowiednio zaprojektowana siatka oraz system wentylacyjny uchroni nas przed nadmiernym poceniem pleców. Oprócz siatki coraz częściej wykorzystywane są również specjalne panelowe obicia. 

Idealne plecaki na mniejsze i większe wyprawy trekkingowe możemy znaleźć na stronie https://www.e-horyzont.pl lub https://sklep.jack-wolfskin.pl/. Plecaki dostępne w ofercie spełnią wszystkie nasze oczekiwania i posłużą nam na długie lata. 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA