Zamknij

Stałeś się ofiarą hejtu? Nie bądź obojetny. Pamiętaj, że broni cię prawo!

red. + 09:39, 23.11.2020 Aktualizacja: 10:15, 29.11.2020
Skomentuj

Hejt to pełne nienawiści działania, z którymi stykamy się w internecie. Mogą być skierowane do osoby, grupy osób, przedstawicieli jakiegoś narodu czy religii. Każdy, także ten, kto nie jest obecny w sieci, może stać się adresatem hejtu.

Zjawisko to nazywamy alternatywnie – mową nienawiści. Składają się na nią nie tylko zgryźliwe i agresywne komentarze, które oczerniają daną osobę, ale także obraźliwe memy, grafiki i filmy. Treści te nie mają żadnej wartości. Chodzi tylko o to, by daną osobę zranić czy skompromitować w oczach dużych rzesz internautów.

Zjawisko powszechne

Z badań wynika, że co czwarta osoba w internecie jest hejtowana. W środowisku uczniów, a ci interesują nas najbardziej, wskaźnik ten jest wyższy – sięga 40 procent. Co ciekawe zaledwie 1 procent spośród nich decyduje się zgłosić ten fakt.   Jak pisze Beata Biel w poradniku „Bezpieczni w necie” (Warszawa 2020), formy hejtu są zróżnicowane. W kolejności to obelgi, upokorzenia, wyśmiewanie, podszywanie się pod inną osobę.Hejt wśród nastolatków najczęściej skupia się na wyglądzie fizycznym, ubiorze i preferencjach seksualnych.

Walka samemu

Hejtowaniu można próbować przeciwstawić się samemu. Sugeruje się, aby nie czytać i ignorować negatywne treści, a także nie wchodzić w dyskusję z hejterem. Takie działanie osłabia jego agresję i może mu się zwyczajnie znudzić.Dobrym sposobem jest zablokowanie konta hejtera. Możemy to zrobić poprzez poinformowanie administratora portalu społecznościowego o nadużyciach z wnioskiem o wyeliminowanie danej osoby z grona wypowiadających się.

Nie jesteś sam

W internecie nie jesteśmy anonimowi i każde naruszenie dóbr osobistych można zgłosić w jednostce policji właściwej dla miejsca zamieszkania. Hejt, co prawda, czujemy „instynktownie”, ale najważniejsze, by odpowiadał on sytuacjom z kodeksu karnego.Dla przykładu art. 190 kk określa pojęcia gróźb karalnych (grozi za to 2 lata więzienia) czy stalkingu (kara 10 lat, jeśli dręczona osoba targnie się na życie). Podobnie jest z innymi formami hejtu – rozpowszechnianiem zdjęć osób nagich, obrażaniem uczuć religijnych, pomówieniami.  Za nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowych, etnicznych itp. grozi do 2 lat więzienia. Ten rodzaj przestępstwa dotyka osoby innej narodowości, wyznania lub orientacji seksualnej.

Co zrobić?

Osoba, która stała się obiektem hejtu powinna szybko i stanowczo reagować. Najgorsze jest  przyzwolenie na zachowanie agresora. Niektóre ze wskazanych przestępstw ścigane są na wniosek pokrzywdzonego, ale z uwagi na ważny interes społeczny prokuratura może objąć taki wniosek ściganiem z urzędu.Młodzi ludzie powinni szukać pomocy także u pedagogów szkolnych. Policjanci zajmujący się tematyką przestępczości wśród nieletnich są w kontakcie ze szkołami.  Dzieci i młodzież (a także ich rodzice) mogą skorzystać z telefonu zaufania o numerze 116 111. Ministerstwo Sprawiedliwości udostępnia także stronę internetową traktującą o wsparciu każdego, kto stał się ofiarą przemocy, co dotyczy również sieci.

Kilka porad

Reaguj szybko. Jeżeli uważasz, że stałeś się lub stałaś się ofiarą hejtu, pamiętaj, że chroni Cię prawo – skorzystaj z tego. Należy zebrać wszystkie materiały, jakie tylko się da, a ich forma jest dowolna. Po stworzeniu kopii nie wolno niczego usuwać z urządzeń źródłowych. Natychmiast należy udać się na policję, co ułatwi późniejszy kontakt z funkcjonariuszami.

„Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta ‘Media bliżej ludzi’, finansowanego ze środków Departamentu Stanu USA”.

(red.)

 

 

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu rzeczkrotoszynska.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas sekretariat@rzeczkrotoszynska.pl lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%