Zamknij

Kiedy jesteśmy bezpieczni w bankowości elektronicznej?

10:13, 29.11.2020 | red.
Skomentuj

 

Dziś trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek dziedzinę życia bez udogodnień i „cudów”, które daje nam internet. Korzystają z nich niemal wszyscy, a podział wiekowy nie odgrywa żadnej roli.

Jednym z pól aktywności jest bankowość elektroniczna. Prawie każdy z nas ma elektroniczny dostęp do konta bankowego, dysponuje kartami płatniczymi czy aplikacjami mobilnymi. Dzisiaj to już standard, bez którego nie moglibyśmy się obejść. Zakres usług bankowych wciąż się zmienia, oferując coraz to nowe rozwiązania, ale wraz z nimi pojawiają się także zagrożenia.

Groźne wirusy

Nad rozwojem bankowości w internecie i metod płatniczych nieustannie pracują banki na całym świecie. Rozwiązania, które oferują klientom, spełniają najwyższe wymogi bezpieczeństwa. Dlatego to nie oddziały banków są najbardziej narażone, ale pojedyncze osoby działające w cyberprzestrzeni.Zagrożenia, które mogą nas spotkać to na przykład wirusy, które nie są widoczne w momencie, kiedy logujemy się do bankowości elektronicznej. To one starają się nam wykraść login albo hasło, by dokonać transakcję bez naszej wiedzy.  

Wyłudzenie danych

Phishing to rodzaj oszustwa polegający na wyłudzeniu danych wrażliwych od osoby posiadającej kartę kredytową lub konto bankowe on-line. Ofiara zwykle dostaje mail z informacją o konieczności zalogowania się na stronie banku lub potwierdzenia danych osobowych na jakimś portalu.  Po kliknięciu w link zawarty w mailu jest się kierowanym na portal – imitację strony banku lub sklepu internetowego. W rzeczywistości ofiara oszustwa podaje na tacy wszelkie dane umożliwiające przelew bankowy on-line bądź numery karty kredytowej.Tego nigdy nie wolno robić.

 

Niechciany kredyt

Najboleśniejszym rezultatem udostępnienia danych osobom niepewnym jest wzięcie bez naszej wiedzy kredytu.  Przestępcy wykorzystują ten fakt zakładając w banku konto i przeprowadzając całą kredytową procedurę. W związku z tym nieodpowiedzialne udostępnienie danych kończy się dramatycznie. Podobnie dzieje się, gdy zgubimy lub zostaniemy okradzeni z dokumentów i natychmiast nie zgłosimy tego bankowi.O tym, że ktoś podszył się pod nas i wziął kredyt na nasze imię i nazwisko, dowiadujemy się po fakcie i niestety ponosimy pełne konsekwencje działań przestępcy, co oznacza także konieczność spłaty.

Banki ostrzegają

Banki szeroko i konsekwentnie przestrzegają swoich klientów o tym, jak należy się zabezpieczać przed kosztownymi oszustwami.

Te czynności dadzą ci  poczucie bezpieczeństwa

*Aktualizuj wersję przeglądarki

*Zabezpiecz komputer  aktualnym oprogramowaniem  antywirusowym

*Regularnie aktualizuj system  operacyjny

*Chroń telefon i tablet logując  się do bankowości  elektronicznej

 

Na stronie Banku Spółdzielczego w Krotoszynie jest wiele takich informacji. Zwraca się w nich uwagę, że przed zalogowaniem się do bankowości elektronicznej należy zweryfikować, czy certyfikat strony sygnowany jest przez firmę Thawte. Brak symbolu „zatrzaśniętej kłódki” oznacza niebezpieczne połączenie, w którym dane nie są szyfrowane.Bank zaleca również używania firewalla (zapory sieciowej) i oprogramowania antywirusowego, a także dokonywania stałej aktualizacji oprogramowania.  Po zakończeniu pracy wylogowujemy się, używając przeznaczonej do tego opcji, co gwarantuje poprawne zamknięcie sesji.  Jeśli w procesie logowania wyświetlona zostanie reklama lub pojawi się komunikat np. o przerwie technicznej, klienci proszeni są o niezwłocznie zawiadomienie banku i przerwę w korzystaniu z systemu.

(red.)

„Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta ‘Media bliżej ludzi’, finansowanego ze środków Departamentu Stanu USA”.

 

 

 

 

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (1)

Camilla KarlsenCamilla Karlsen

0 0

Złóż wniosek o pożyczkę w NOVA GLOBAL FINANCE z oprocentowaniem 3%

Niezależnie od tego, czy chcesz ożywić swój styl życia, czy też masz nieoczekiwany wydatek, z którym musisz sobie poradzić, pożyczka od NOVA GLOBAL FINANCE jest opłacalnym sposobem na osiągnięcie tego celu.

Nova Global Finances jest elastyczna: możesz pożyczyć od tysiąca (1000) do 20 milionów euro, z odpowiednim okresem spłaty od 1 roku do 30 lat. Oferujemy szeroką gamę pożyczek osobistych, biznesowych, mieszkaniowych i konsolidacyjnych, które można dostosować do zmieniających się potrzeb i okoliczności z oprocentowaniem 3%.

Co dostałeś:
 Natychmiastowy dostęp do środków po zatwierdzeniu
 Konkurencyjne stopy procentowe
 Elastyczne warunki spłaty
 Możliwość szybszej spłaty kredytu (dopłaty obniżają wysokość kredytu)
 Łatwe zatwierdzenie, jeśli potrzebujesz dodatkowych funduszy
 Możesz ubiegać się o pożyczkę w dogodnym dla siebie miejscu i czasie

Jak aplikować:
Złożenie wniosku o pożyczkę jest szybkie i proste! Firmy lub osoby fizyczne zainteresowane złożeniem wniosku o pożyczkę w Nova Global Finances i potrzebują więcej informacji na temat JAK ZŁOŻYĆ APLIKACJĘ, WYŚLIJ E-MAIL z prośbą o pożyczkę na adres ([email protected]) LUB skontaktuj się z Camillą Karlsen pod numerem WhatsApp: +31642117819, aby uzyskać więcej informacji i odprawy ustne. OWU mają zastosowanie.

Camilla Karlsen
Starszy menedżer ds. Kredytów. 20:52, 06.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz