Zamknij

Jak zacząć swoją przygodę ze snowboardem?

12:42, 03.12.2020 | materiały partnera

Na naukę nowego, ekscytującego sportu zimowego nigdy nie jest za późno. Snowboard ostatnimi czasy jest jednym z bardziej popularnych aktywności zimowych i coraz więcej osób próbuje swoich sił na desce. Chciałbyś dołączyć do grona entuzjastów jazdy na snowboardzie? Oto sześć przydatnych porad, które pomogą Ci zacząć swoją przygodę z jazdą na desce.

Wybierz swoją pozycję snowboardową

Jedną z pierwszych rzeczy, którą warto ustalić, zanim nawet pojawisz się w okolicy stoku, jest Twoja pozycja snowboardowa. Od tej decyzji będzie zależało przygotowanie Twojego sprzętu, więc zanim wpiszesz w wyszukiwarkę hasło, Wrocław sklep snowboardowy, poznaj  dwie pozycje występujące w snowboardzie.

  • Pozycja “regular” - kiedy Twoja lewa stopa jest na froncie deski.
  • Pozycja “goofy” - kiedy Twoja prawa stopa znajduje się na froncie deski.

Jeżeli nie znasz swojej pozycji, znajdź odrobinę miejsca, rozpędź się i skocz. Sprawdź, która z twoich nóg jest wysunięta po lądowaniu, to pomoże Ci wybrać optymalną pozycję.

Zaopatrz się w potrzebne gadżety

Strój snowboardowy być może przypominać ten tradycyjny, narciarski, ale różni się kilkoma elementami. Kiedy dopiero się uczysz, warto wyposażyć się w ochraniacze na kolana oraz rękawiczki snowboardowe, które są odrobinę inne od tych narciarskich. Kluczowym zakupem będą spodnie, dopilnuj, żeby były wodoodporne. Nie zapomnij również o goglach i kasku, nawet jeżeli reguły stoku go nie wymagają, przezorny zawsze ubezpieczony.

Dowiedz się jak oznaczone są trasy snowboardowe

Czy wiesz jaki kolor trasy narciarko/snowboardowej odpowiada jej poziomowi trudności? Jeżeli nie, to najwyższy czas poznać ich znaczenie. Zielony kolor oznacza trasy najłatwiejsze i najbezpieczniejsze, czyli te, które idealnie nadają się dla początkującego snowboardzisty. Stoki czerwone i czarne są przeznaczone dla odpowiednio, średniozaawansowanych oraz wysoce zaawansowanych miłośników zjazdów na desce, na początku raczej ich unikaj. 

Deska dla początkującego

Wybierając deskę snowboardową, poproś specjalistę o pomoc w dobraniu odpowiedniego rozmiaru i koniecznie zaznacz, że jesteś osobą początkującą. Część z producentów sprzętu snowboardowego ma w swojej ofercie deski dedykowane osobom zaczynającym swoją przygodę ze snowboardem, które są zaprojektowane w ten sposób, żeby ułatwić Ci naukę.

Przewracaj się jak należy

Jedną z pierwszych, a zarazem najważniejszych lekcji, jakich nauczysz się na stoku, jest sztuka przewracania. Wiedza na temat tego, w jaki sposób bezpiecznie przerwać jazdę, pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych kontuzji. Nigdy nie upadaj na wyprostowane ręce, bo grozi to złamaniem kończyny górnej. Przewracaj się na przedramiona i kolana, jeżeli upadasz do przodu, upadnij na pośladki, jeżeli upadasz do tyłu.

Pięty czy palce?

Wbrew pozorom deska nie dotyka całą powierzchnią przez cały czas powierzchni stoku. Gdy jedziesz, powinieneś opierać się na odpowiednich krawędziach. Podczas jazdy przodem przenieś ciężar ciała na palce, a gdy jedziesz tyłem, przenieś go na pięty. Przede wszystkim jednak staraj się być elastycznym.

Snowboard to wspaniały sport, który statystycznie jest bezpieczniejszą formą aktywności od jeżdżenia na nartach. Spróbuj swoich sił na desce następnym razem kiedy znajdziesz się na stoku i wprowadź odrobinę nowości do swojego tradycyjnego urlopu zimowego.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop