Zamknij

Trudności na rynku pracy. Poznaj perspektywy dla poszukujących pracy w Nowym Roku

16:44, 10.01.2021 J.U Aktualizacja: 16:41, 13.01.2021
Skomentuj

Chociaż postpandemiczny kryzys pozbawił pracy wiele osób, wygenerował też sporo nowych stanowisk. Z jakimi perspektywami rynek pracy wkracza w 2021?

Według danych Urzędu Pracy w Krotoszynie pod koniec roku było zarejestrowanych 2234 bezrobotnych (Sprawozdanie o rynku pracy 01.12.2020- 31.12.2020) w powiecie krotoszyńskim. Dla porównania w 2019 kończył się z liczbą 1643 osób bez pracy. Tak duży skok to w dużej mierze wynik pandemicznego kryzysu. Utrata pracy najpowszechniejsza była w branżach, które wskutek ograniczeń musiały wstrzymać działalność – gastronomii, hotelarstwie, fitness czy handlu stacjonarnym (poza sprzedażą spożywczą i drogeryjną). Pod tym względem Krotoszyn wraz z okolicami nie odbiega zarówno od pozostałych regionów kraju, jak i innych państw. W szczytowym momencie lockdownu nawet list intencyjny i promesa zatrudnienia nie dawały gwarancji, że faktycznie nawiążemy współpracę z danym pracodawcą.

Nieco inaczej sytuacja wygląda jednak, jeśli chodzi o poszczególne branże. Dla wielu sektorów ograniczenia (zwłaszcza wiosenne) okazały się stymulującym czynnikiem. Wzrost zapotrzebowania za niektóre usługi spowodował zwiększenie zatrudnienia oraz polepszenie warunków zatrudnienia. W których branżach sytuacja jest najlepsza? Jacy specjaliści mają największe szanse na znalezienie pracy w 2021?

E-commerce z 30-procentowym wzrostem. Specjaliści wciąż poszukiwani

Zamknięcie sklepów stacjonarnych i obawy przez zakażeniem wielu z nas skłoniły do zrobienia zakupów online. Odsetek Polaków deklarujących, że kupują w internecie wzrósł do ponad 40 procent. Istniejące e-sklepy zanotowały rekordowe obroty, wartość całej branży - jak podaje raport 300research - wzrosła więcej niż 30 procent, a polski e-commerce stał się jednym z największych tego typu rynków w Europie. Wiele sieci, które dotąd skupiały się na sprzedaży stacjonarnej, zdecydowało się też otworzyć sklepy online.

To wiązało się również ze zwiększonym zapotrzebowaniem na pracowników tego sektora. W rankingu firmy Antal specjalista ds. e-commerce zajął drugą pozycję wśród najbardziej poszukiwanych zawodów minionego roku. Ten trend najprawdopodobniej utrzyma się również w 2021. Poza handlowcami, szanse na zatrudnienie mają też edytorzy i copywriterzy, fotograficy, administratorzy, UX-designerzy oraz osoby odpowiedzialne za kompletowanie zamówień.

Branże e-grocery i KEP. Dostawy w pandemii biły rekordy

Beneficjentem lockdownu okazała się też branża KEP, czyli kurier-ekspres-paczka. Dzięki wzmożonej pracy kurierów możliwe było dostarczenie ogromnej liczby przesyłek do klientów. Nic więc dziwnego, że kurier znalazł na liście najbardziej poszukiwanych w serwisie pracy Aplikuj.pl profesji w 2020. Jako że w tym roku popularność e-zakupów nie osłabnie – podobnie jak popyt na pracę kurierów oraz pozostałych pracowników firm kurierskich.

Ubiegły rok przyniósł też boom w branży e-grocery oraz w dostaw posiłków z restauracji. Polacy docenili wygodę dostawy codziennych zakupów pod same drzwi, a spora część z nas deklaruje, że z takiej możliwości skorzysta również w przyszłości. Oznacza to, że współpraca z jedną platform może okazać się dobrym wyborem na pierwszą pracę lub przeczekanie kryzysu.

IT i telekomunikacja kluczowe w czasie pandemii. Widać to w strukturze zatrudnienia

Dobrze dzieje się też w branży IT oraz telekomunikacyjnej, dla których bardzo stymulującym czynnikiem okazało się upowszechnienie pracy zdalnej oraz przeniesienie sporej ilości usług do sieci. Zwiększone zapotrzebowanie na komunikatory, platformy do dzielenia projektów czy inne narzędzia internetowe zwiększyło popyt na pracę programistów, testerów oprogramowania, UX designerów czy wyspecjalizowanych w IT HR-owców. Co ważne, według raportu GUS Zatrudnienie i wynagrodzenia w gospodarce narodowej w I-III kwartale 2020 roku to właśnie w tej branży w największym stopniu wzrosły wynagrodzenia.

Cyfrowa rozrywka ratowała nas w lockdownie. To zadanie dla wielu osób

Zwłaszcza podczas wiosennego lockdownu widać było ogromne zainteresowanie VOD (na czele z Netflixem, Iplą, HBO Go i Playerem), grami online czy systemami dystrybucji e-booków. Dużą popularnością cieszyły się internetowe platformy treningowe. Pracę w branży cyfrowej rozrywki znajdą nie tylko informatycy, ale też marketingowcy i specjaliści ds. social media. Stale też jest spore zapotrzebowanie na specjalistów pozycjonowania i reklamy w internecie za pomocą Google Ads. Warto spróbować swoich sił w pracy z nowymi mediami, bo w najbliższych latach pojawią się nowe specjalności w tych obszarach i kolejne możliwości zatrudnienia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%