Zamknij

Zamienna bateria do laptopa - jak wybrać odpowiednią?

15:54, 11.01.2021 |
Skomentuj

Zużycie baterii jest zazwyczaj stopniowe i boleśnie odczuwamy, kiedy jej wydajność zostawia wiele do życzenia. Bywają również sytuację, w których z pewnych powodów baterie przestają działać z dnia na dzień. Przyczyn może być kilka. Zazwyczaj jest to ciągłe doładowywanie baterii lub nie odłączanie laptopa ze źródła zasilania. Gdy akumulator wyzionie ducha, musimy zaopatrzyć się w nowy model. Poniżej podpowiemy, na co zwrócić uwagę, kupując nową baterię do laptopa.

Kiedy warto wymienić akumulator w laptopie?

Zacznijmy od tego, kiedy w ogóle warto zainteresować się wymianą baterii. Sygnałem ostrzegawczym, powinno być to, że zasilanie baterią starcza nam na bardzo krótki okres czasu. W skrajnych przypadkach bateria pozwala na pracę przez kilkanaście minut lub wyłącza się natychmiast po odłączeniu od źródła zasilania. Zachodzi więc konieczność zakupu zamiennika. Możesz znaleźć go na: https://www.morele.net/kategoria/baterie-do-laptopow-516/

Jak znaleźć model baterii?

Odnalezienie właściwego modelu baterii jest proste, lecz należy zwrócić uwagę na pewne kwestię. Nie wystarczy jedynie znajomość marki i modelu laptopa. Często producenci mogą stosować inne parametry, a żeby upewnić się w 100%, że akumulator będzie pasował do naszego komputera, musimy zwrócić uwagę na: oryginalne oznaczenie, napięcie i pojemność.

Oznaczenie baterii – gdzie szukać?

Taki opis, znajdziemy na samym akumulatorze, po wewnętrznej stronie. Wyjmujemy baterię z laptopa i dokładnie sprawdzamy naklejkę znamionową. Do tego celu może przydać się lupa, lub telefon z dobrym zoomem. Wśród informacji na temat kraju produkcji i innych znaków, musimy odnaleźć indywidualny kod akumulatora. Każdy producent stosuje trochę inną konfigurację liter czy cyfr, bądź mieszankę tych znaków.

Najbardziej powszechne wzory to:

Apple MacBook np. A1342,

Asus np. A34-X550C

Lenovo np. ATM, FRU 41T6403

Itd.

Jeżeli nie posiadamy oryginalnej baterii, należy sprawdzić model laptopa, w ustawieniach systemu i na tej podstawie dobrać odpowiednią baterię.

Na co jeszcze musimy zwrócić uwagę?

Napięcie baterii (V) - ten sam model akumulatora, może występować w np. 2 różnych wersjach napięcia – wyższym i niższym. Nie można stosować ich wymiennie, ponieważ instalując np. baterię o wyższym napięciu w komputerze, który wymaga niższej, takie rozwiązanie nie zadziała.

Pojemność baterii (mAh) – tutaj zasad jest prosta. Im większa pojemność baterii, tym lepiej. Optymalnie, możemy wyposażyć się w standardową wersję akumulatora, która oryginalnie występowała w naszym modelu komputera. Jeżeli jednak zależy nam na dłuższej pracy baterii na jednym ładowaniu, powinniśmy zainteresować się wersjami z większa pojemnością niż klasyczna. Należy jednak pamiętać, że mogą one (lecz nie muszą) różnic się nieco gabarytami.

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%