Zamknij

Pomysły na spędzenie czasu z dzieckiem w domu

08:41, 22.01.2021 | materiały partnera

Gdy pogoda i okoliczności nie dopisują i nie możemy sobie pozwolić na opuszczenie domu, by spędzać czas aktywnie, warto obudzić kreatywność i postarać się, by urozmaicić czas lockdownu. Dzieci szybko się nudzą i broją, gdy doskwiera im monotonia. Ich pokłady energii muszą mieć gdzieś ujście, inaczej zostaną niewłaściwie wykorzystane. Będziemy się frapować tym, że nasze pociechy są niegrzeczne, wykazują niepożądane zachowania, nie potrafią zająć się sobą, a przede wszystkim nie są szczęśliwe. Jak nie dopuścić do takiej sytuacji?

Jakość spędzanego wspólnie czasu

To, że jesteśmy blisko naszych dzieci, nie znaczy, że poświęcamy im należytą uwagę. Często jesteśmy skupieni zupełni na czym innym, nie angażujemy się w  rozmowę, nie darzymy ich zainteresowaniem, kiedy tego potrzebują. Jeżeli sami scrollujecie coś na telefonie lub wpatrujecie się w ekran laptopa, nie dziwcie się, że mali naśladowcy będą chcieli robić to samo, a  w okresie nastoletnim, będzie coraz ciężej wyrwać ich z życia wirtualnego.

Nie trzeba przechodzić ze skrajności w skrajność i pozbywać się całej elektroniki z domu. Można mądrze wykorzystać cyber świat. Odnajdujcie wspólnie różnego rodzaju ciekawostki w internecie, by mieć tematy do rozmów. Oczywiście pod nadzorem osoby dorosłej, dzieci będą odkrywały tylko treści, które są przeznaczone dla nich i które chcecie im przekazać. W maluchach łatwo zaszczepić zainteresowanie, ale i wyposażeni w interesujące nowinki, możemy zrobić wrażenie na młodzieży, z którą czasem ciężko nawiązać kontakt.

Wspólne oglądanie filmów, granie w gry również rozwija. Istnieje wiele aplikacji z przydatnymi programami i zabawami, które można wykorzystać podczas wolnego czasu. Najważniejsze jest to, że robicie coś razem i że to Wy macie kontrolę nad tym, jakie wiadomości wybierać, by przemycić wiedzę, ciekawość świata i wartości.

Rozbudzanie wyobraźni

Szukacie inspiracji w internecie, by zainteresować swoich milusińskich jakąś dziedziną? Rzucenie ciekawostki o kosmosie może być wyjściową, by rozbudzić głód wiedzy na ten temat. Dla starszych dzieci może być to bodziec, który pomoże polubić zagadnienia związane z astronomią, co będzie przydatne również podczas lekcji w szkole. Młodsze potomstwo może bawić się w kosmonautów, poznawać nazwy planet, rysować je, układać razem z Wami bajki o wszechświecie, by pasja zaczęła kiełkować.

Zaskoczysz swoje dzieci, gdy przedstawisz im zadziwiające ciekawostki o płetwalu błękitnym. Niezwykłe informacje o świecie zwierząt robią wrażenie. Jeśli odpowiednio przekażesz wiedzę, maluchy z pewnością będą zachwycone i chętne, by dowiedzieć się więcej. To może być dobry pomysł na wstęp do rozmowy o ochronie środowiska. Oczywiście sam dialog można urozmaicić o zabawy, które uatrakcyjnią przekaz ważnych, wartościowych treści. Zróbcie wspólnie recyklingowe ozdoby. Możecie też zagrać w samodzielnie wykonaną grę, podczas której do odpowiednio oznaczonych pojemników wrzuca się określone przedmioty – śmieci, uczy to segregacji. Pomysłów na tego typu edukacyjne rozrywki jest wiele, najważniejsze są chęci i wspólnie spędzany czas.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%