Zamknij

Szkoda całkowita z OC i AC - na co uważać?

00:00, 24.03.2021 artykuł sponsorowany

Nie wszystkie sytuacje na drodze można przewidzieć, a stłuczka może się zdarzyć każdemu. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy doszło do poważnej kolizji, w której auto uległo znacznemu uszkodzeniu. W tym przypadku ubezpieczyciele często orzekają szkodę całkowitą, co nie zawsze jest korzystne z punktu widzenia kierowcy. Co zrobić w takiej sytuacji i na co zwracać uwagę? Podpowiadamy!

Czym jest szkoda całkowita?

Posiadanie obowiązkowego OC gwarantuje, że w przypadku wystąpienia stłuczki koszty naprawy zostaną pokryte z polisy sprawcy. Czasami jednak auto ulega takiemu zniszczeniu, że przywrócenie go do stanu sprzed wypadku jest nieopłacalne lub niemożliwe. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo uznać, że doszło do szkody całkowitej i odstąpić od pokrycia kosztów naprawy. W tej sytuacji poszkodowanemu zostaje wypłacona różnica między wartością auta a jego wrakiem. Często firmy wskazują nabywcę, który odkupi pozostałości samochodu po ustalonej cenie, zaniżając w ten sposób przysługujące zadośćuczynienie. Zdarzają się sytuacje, że uznanie szkody całkowitej jest niekorzystne dla kierowcy, dlatego warto wiedzieć, że od wydanej decyzji można się odwołać.

Szkoda całkowita z OC i AC – na czym polegają różnice?

Gdy doszło do kolizji na drodze, a samochód uległ znacznemu uszkodzeniu, powinieneś niezwłocznie zgłosić ten fakt ubezpieczycielowi. Ma on obowiązek wypłacić z polisy odszkodowanie lub przywrócić auto do poprzedniego stanu. Jeżeli jednak uzna, że koszt naprawy przewyższa wartość samochodu, wówczas uznaje szkodę całkowitą. W zależności od tego, jakie masz ubezpieczenie, stosuje się różne kryteria w wydawaniu takich orzeczeń. Czym jest szkoda całkowita w OC i AC?

· Polisa OC – ubezpieczyciel może odstąpić od usunięcia szkody tylko wtedy, gdy jej koszt przekroczy 100% wartości auta sprzed wypadku. Dodatkowo zobowiązany jest do wskazania nabywcy, który odkupi wrak.

· Autocasco – w tym przypadku brane są pod uwagę zapisy OWU, w których zawarta jest informacja o procentowym progu opłacalności naprawy samochodu. Zwykle za szkodę całkowitą uznaje się zniszczenie, które przekracza 70% wartości pojazdu.

Bywa tak, że ubezpieczyciele nadużywają prawa do orzekania o szkodzie całkowitej, gdyż jest to dla nich korzystniejsze finansowo. Kalkulacje często opierają się na cenach typowych dla serwisów ASO, które są sporo wyższe niż w zwykłym warsztacie. To skutkuje tym, że nawet z pozoru niewielkie zniszczenia uznawane są za szkodę całkowitą i w ten sposób dochodzi do zaniżenia wartości odszkodowania.

Jak uniknąć uznania szkody całkowitej?

Od wydanej decyzji przysługuje Ci odszkodowanie, z czego warto skorzystać, jeżeli orzeczenie jest dla Ciebie niekorzystne. Ponadto przed wykupieniem ubezpieczenia powinieneś dokładnie zapoznać się z OWU dotyczącymi likwidacji szkody. Możesz to zrobić przy pomocy kalkulatora online, w którym sprawdzisz koszty polis oraz warunki współpracy w poszczególnych towarzystwach. Działanie kalkulatora OC i AC jest bardzo proste i polega na uzupełnieniu krótkiego formularza. Na tej podstawie narzędzie wygeneruje propozycje ubezpieczeń wraz z szczegółowymi informacjami na ich temat.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%