Zamknij

Kredyt konsolidacyjny - czym jest

15:28, 18.05.2021 | materiały patnera

Kredyt konsolidacyjny jest często wybieranym instrumentem finansowym przez osoby, które posiadają już inne rodzaje kredytów. Czym właściwie jest kredyt konsolidacyjny i czy warto się nim zainteresować?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to ciekawy sposób spłacania sumy naszych dotychczasowych zobowiązań. W ten sposób zamiast płacić każdy z kredytów osobno można spłacać je jako formę jednej, wygodnej raty. Co ciekawe – rata sumaryczna wszystkich zobowiązań może być wyższa od kwoty kredytu hipotecznego, więc to tym bardziej jest zachęcające, aby zainteresować się tym instrumentem finansowym. Należy jednak podejść do tej kwestii z pewną dozą ostrożności, bo może za tym iść dłuższy okres kredytowania.

Kiedy warto zainteresować się kredytem konsolidacyjnym?

Kredyt konsolidacyjny to idealne rozwiązanie szczególnie w kilku przypadkach. Dotyczy to na przykład sytuacji związanej z trudnością spłaty kilku pożyczek i kredytów. Nawet niewielka kwota wielu różnych zobowiązań może ostatecznie doprowadzić do sytuacji, że spłacanie tego wszystkiego będzie obarczone różnymi problemami i rosnącymi nieustannie kosztami. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji w której nasza sytuacja życiowa się pogorszyła i trzeba powziąć działania mające na celu obniżenie wydatków, w tym również wydatków związanych z wysokością kredytów. Warto też zauważyć, że w pewnych przypadkach kredyt konsolidacyjny może okazać się doskonałym rozwiązaniem z ekonomicznego punktu widzenia – bywa i tak, że zmieniająca się koniunktura na rynku będzie sprzyjać temu, aby po prostu taki kredyt wziąć zamiast jak do tej pory spłacać każde ze zobowiązań osobno. Jeszcze innym powodem mogą być tymczasowe problemy kredytobiorcy wynikające na przykład z sezonowych zarobków. Tego typu rozwiązanie jest więc świetnym pomysłem jeśli kogoś spotka kryzysowa sytuacja i nie jest w stanie poradzić sobie z aktualnymi zobowiązaniami, a nie chciałby po prostu brać kolejnego kredytu.

Sprawdź ofertę nowych mieszkań w Wielkopolsce.

Na co uważać przy kredycie konsolidacyjnym?

Mimo oczywistych zalet, kredyt konsolidacyjny ma też istotne wady. Jedną z zasadniczych wad jest wydłużenie czasu spłaty kredytu, a tym samym może dojść po prostu do sytuacji związanej z ostatecznie wyższym kosztem konsolidacji wielu różnych pożyczek i kredytów. Nawet jeśli raty są po prostu niższe to jednak będzie trzeba być związanym dłuższą umową z bankiem. Dodatkowo istotą wadą jest też prowizja związana z udzielaniem kredytu, ale nie dotyczy to wszystkich sytuacji. Niektóre banki proponują kredyt konsolidacyjny bez prowizji.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%